Ta strona internetowa jest poświęcona pamięci o wiosce Milno na Kresach Wschodnich i jej polskich mieszkańcach.
Powstała na podstawie pracy Pana Adolfa Głowackiego ze Szczecina "Milno - Gontowa. Informacje zebrane od ludzi starszych - urodzonych na Podolu, wybrane z opracowań historycznych i odtworzone z pamięci" (Szczecin 2008) oraz kilkunastu artykułów opublikowanych przez autorów serwisu internetowego "Olejów na Podolu". Sam zaś pomysł jej założenia narodził się na Pierwszym Zjeździe Milnian i Gontowian 27 lipca 2008 r w Rogozińcu.
Dalszy rozwój tej strony jest w Twoich rękach, Drogi Czytelniku. Prosimy o życzliwą pomoc, o przysyłanie zdjęć i nowych materiałów.
Poszukujemy także współpracowników. Nie jest wymagana znajomość tworzenia stron internetowych. Wystarczy umiejętność przepisywania tekstów na komputerze, przywiązanie do Milna, oraz - przede wszystkim - trochę wolnego czasu i chęci.
Boże Narodzenie 2020
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku 2021
wszystkim Milnianom i Gontowlanom,
najserdeczniejsze życzenia dużo zdrowia,
pomyślności i wszelkiej radości składają administratorzy.
Dodane przez Kazimierz
dnia grudzień 28 2020 20:22:47
WYSTAWA - 75 ROCZNICA PRZYJAZDU PIERWSZYCH TRANSPORTÓW WYGNAŃCÓW Z KRESÓW
75 ROCZNICA PRZYJAZDU PIERWSZYCH TRANSPORTÓW WYGNAŃCÓW Z KRESÓW
15 kwietnia tego roku przypadała 75 rocznica przyjazdu pierwszych transportów wygnańców z Kresów do Zbąszynka. Koło Terenowe Świebodzińskiego Związku Kresowian Kosieczyn-Zbąszynek planowało uczcić tę rocznicę okolicznościowymi imprezami, niestety pandemia koronowirusa pokrzyżowała te plany. Wśród zaplanowanych wydarzeń było zorganizowanie wystawy wizerunków tych, którzy przyjechali pierwszymi transportami.
Zbieranie materiałów przeciągało się ze względu na utrudnione kontakty. Zorganizowany materiał udało się opracować i zaczęły się kłopoty z wydrukowaniem. Termin rocznicy minął, ale organizatorzy nie odpuszczali, udało się wszystko dopiąć na Rocznicę Odzyskania Niepodległości i tuż przed 11 listopada stanęła wystawa 'Z Ojcowizny do Nowej Ojczyzny'. Powstała dzięki pomocy wielu osób, którzy udostępnili organizatorom materiały. Wizerunków tych, którzy w latach 1945 - 1946 przybyli transportami z Kresów powinno być znacznie więcej, ale ta grupa, którą przedstawiamy na banerze niech będzie przykładem na skomplikowane losy kresowian w tamtym okresie.
Na wystawie zabrakło wizerunku nieżyjącego już Jana Hawryszczaka, który przyjechał pierwszym transportem, ale możemy zacytować fragment jego wspomnień klikając "Czytaj więcej".
Jan Mikuła
Zbąszynek
Dodane przez Kazimierz
dnia grudzień 05 2020 15:26:24
W listopadzie, po krótkiej chorobie, odeszło dwóch kolejnych z ostatnich naszych ziomków, pionierów tej ziemi. Obaj urodzili się w Milnie i życie wypełniły im podobne wydarzenia: wojna, okupacja, barbarzyństwo ukraińskie, wygnanie, tułacza wędrówka z Kresów Wschodnich na Zachodnie, trudy wrastania w nową ziemię, lata pracy i troski o rodzinę, i na koniec trochę zasłużonego odpoczynku. Tam dzieciństwo i wczesną młodość spędzili w jednym siole, tutaj dziejowe wichry rzuciły ich w różne strony.
W roku 2006 przed świętami Wielkanocnymi, do Pacholąt zawitali autorzy katolickiego programu 'Arka' aby mieszkańcy opowiedzieli o zwyczajach związanych z tymi świętami w Milnie. Dziś powtarzamy trzy filmiki z tego reportażu - pierwszy na stronie głównej, dwa pozostałe w rozwinięciu tego newsa - Czytaj więcej.
Wielkanocne wspomnienia - film 1.
O atmosferze przedświątecznej oraz o świętach opowiadały: Maria Strużyńska (Letka), Stefania Letka (Dec), Anna Bajowska (Krapiec), Anna Wiewióra (Gaździcka), Maria Majkut (Krąpiec), Bronisława Zawadzka (Krąpiec).
Dwa filmy w rozwinięciu tego newsa.
Dodane przez Kazimierz
dnia kwiecień 12 2020 09:30:47
W dawnych gazetach często natrafiamy na różne podziękowania pacjentów za szczęśliwe kuracje. Zwykle są to krótkie, kilkuzdaniowe inseraty. Prezentowany w niniejszym artykule materiał prasowy jest jednak nietypowy. Raz że dotyczy ludowego chirurga z Milna. Dwa, że zawiera dość obszerny opis dwóch przypadków medycznych, z którymi miał do czynienia Sebastian Krąpiec. Jeden z nich dotyczy autora podziękowań - pana Józefa Granowskiego, ówczesnego dzierżawcy majątku Milno. Drugi opisuje kurację Lamberta Jaworczukowskiego, ekonoma z wioski Obarzańce. Przypadek ekonoma i wyleczenie jego skomplikowanych złamań jest pięknym świadectwem umiejętności Krąpca.
W I połowie XIX wieku nieodłącznym elementem każdego większego majątku ziemskiego był budynek w którym rezydował pan sędzia - czyli mandatariat. A obok, dominikalny areszt, czyli tak zwana \"koza\". Podobnie było i w Milnie...
Jaśko Zając wspomina w protokole o swojej kryminalnej przeszłości (\"byłem raz za pobicie Złodzieja w Indygacyi i Kryminałem karany\"). Trafiliśmy na informację, że odsiadywał karę we Lwowie, w przerobionym na więzienie dawnym klasztorze karmelitów...
Ile dziedzic Gwalbert Pawlikowski zarabiał na Milnie? To pytanie pewnie zaciekawi naszych Czytelników. W niniejszym artykule zamieszczamy jako przykład jedno roczne podsumowanie kasy prowentowej mileńskiej. Rok 1847, czyli jedne z ostatnich lat pańszczyzny...
O projekcie
Inicjatorem i fundatorem założenia strony był Milnianin, Pan Władysław Zaleski z Warszawy. Od roku 2009 projekt Milno na Podolu jest prowadzony nieodpłatnie przez wolontariuszy. Coroczna opłata za miejsce na serwerze internetowym i nazwę domeny milno.pl jest pokrywana ze składek uczestników Zjazdów Milna i Gontowej