Parę dni temu został uaktualniony temat Księży z Milna. W Milnie było 10-ciu księży rzymsko-katolickich. Pracowali Oni od 1900 r do 1945 r. Pierwszym księdzem ekspozytem był ks. Tytus Zajączkowaki a ostatnim administratorem parafii ksiądz Aleksander Markiewicz . Ksiądz A, Markiewicz po wojnie zamieszkał z częścią parafian w Bojkowie koło Gliwic. Gdy był ciężko chory rodzina zabrała Go z Bojkowa i tu wszelki kontakt się urywa.
Poszukujemy informacji o dacie śmierci i miejscu spoczynku ks. A.Markiewicza ur w 1884 r.
ikrapiecdnia marca 06 2014 13:35:52
Informacje zamieszczone na stronie: Olejów na Podolu:
"Ksiądz Aleksander Markiewicz urodził się w roku 1884. Przyjął święcenia kapłańskie w r. 1907 we Lwowie. W latach 1907-1910 był wikariuszem parafii Sasów. 1910-1912 wikariusz parafii Narajów. 1912-1916 wikariusz-ekspozyt parafii Zabojki. 1916-1919? wikariusz parafii Busk. 1919?-1928 ekspozyt parafii Adamy. 1928-1929 administrator parafii Opryłowce. 1929-1934 proboszcz parafii Trościaniec Wielki. 1934-1945 administrator parafii Milno. W ramach ekspatriacji wyjechał na Ślask Opolski. W latach 1945-1947 był rezydentem parafii Bojków. Zmarł 5 VI 1948 w Szynwałdzie."
Mieszkańcy Milna nie wspominają dobrze księdza Markiewicza. O jego wcześniejszej działalności w Trościańcu nic nie zostało zapisane we wspomnieniach Kresowian, zbieranych przez Antoniego Worobca. Okres ten jest zupełnie pomijany - po księdzu Władyce zaraz wspomina się dokonania księdza Garczyńskiego. Ciekawe informacje znajdują się za to we wspomnieniach Stanisława Bary, przedwojennego nauczyciela z Hnidawy:
"Od początku wyglądał na zmęczonego, chorego i z tego powodu przyjeżdżał nieregularnie na msze święte do Hnidawy. Lub w ogóle nie spełniał tego obowiązku, a nawet pewnego razu radził parafianom pójście do cerkwi, bo to to samo, gdy droga staje się trudna do przebycia. Absencja ks. Markiewicza powiększała się, rodziła się obawa, że Polacy w Hnidawie stopnieją wskutek jego oportunizmu i braku opieki religijnej, jak to się działo w wieku XIX w wielu oddalonych wsiach." (...)
"Kuria nie reagowała na prośby o poprawę sytuacji, dopiero skarga do Nuncjatury w Warszawie była natychmiast skuteczna. Księdza Markiewicza przeniesiono do parafii Milno, do Trościańca nadano księdza Walentego Garczyńskiego".
mariadnia marca 06 2014 20:46:31
News ten jest rozwinięty w art. pt "Księża z Milna". Są tam zgromadzone informacje dotyczące wszystkich księży rzymsko-katolickich z Milna. Jeżeli chodzi o ks. A. Markiewicza to nie udało się wyjaśnić Jego daty śmierci i miejsca pochówku. Podana data 5.VI. 1948 Szynwald jest błędna. Szynwald to niemiecka nazwa Bojkowa. Ks A.Markiewicz będąc ciężko chorym w Bojkowie, Jego rodzina zabrała Go i tu wszelki kontakt się urywa.
W Archiwum Diecezjalnym w Opolu jest dokument gdzie obok nazwiska Ks. A.Markiewicza na szerokim marginesie dopisano ołówkiem przez kogoś z kurialistów " +1948"
i nic więcej a w indeksie z tyłu -ks. Markiewicza jest podobnie ołówkiem wykreślone.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.
Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.
Brak ocen.
O projekcie
Inicjatorem i fundatorem założenia strony był Milnianin, Pan Władysław Zaleski z Warszawy. Od roku 2009 projekt Milno na Podolu jest prowadzony nieodpłatnie przez wolontariuszy. Coroczna opłata za miejsce na serwerze internetowym i nazwę domeny milno.pl jest pokrywana ze składek uczestników Zjazdów Milna i Gontowej