Ksiądz Stanisław Czapla
Dodane przez maria dnia Grudnia 12 2011 19:59:27
Ksiądz Stanisław Czapla urodził się 11 maja 1907 r. w Milnie w Archidiecezji lwowskiej jako syn Józefa i Katarzyny.
Jako 17-letni młodzieniec został przyjęty do czwartej klasy Collegium Marianum.
Do Stowarzyszenia wstąpił otrzymując sutannę z rąk księdza Wojciecha Turowskiego 15 sierpnia 1928 r. Pierwszą profesję złożył 15 sierpnia 1930 r. Studia filozoficzne odbył w latach 1929-1931 w Ołtarzewie, teologiczne w Limburgu /Niemcy/ oraz Sucharach. Święcenia Kapłańskie przyjął 17 czerwca 1934 r. w Poznaniu z rąk kardynała Augusta Hlonda. W roku akademickim 1934-1935 kończył studia teologiczne, pełniąc jednocześnie funkcje kapłańskie a również socjusza nowicjatu oraz profesora liturgiki i misjologii.
W lipcu 1936 roku został przeniesiony do Warszawy gdzie opiekował się zeletorami / palletynskimi współpracownikami/ oraz redagował pismo dla nich"; Apostoł wśród świata".
3 września 1939 r został rektorem nowego domu w Radomiu. Przebywał tam przez całą drugą wojnę, po jej zakończeniu został rektorem w Zakopanem.

Ks. Stanisław Czapla wniósł ogromny wkład w dzieło rozwoju nabożeństw fatimskich na Krzeptówkach w Zakopanem. Zainicjował program Krucjaty Różańcowej na podstawie materiałów ojca Patryka Peytona, które otrzymał od swojego brata mieszkającego w Stanach Zjednoczonych. Polski Palletyn przyjął w całości ideały amerykańskiego kapłana.
Urzekła Go wypowiedź: "Walczę o różaniec nie jak fanatyk czy szaleniec, lecz wiedząc, że jeśli ręka Maryi puka wraz z moją, jeśli Jej oczy szukają wraz z moimi, wtedy drzwi się otworzą i znajdę to, czego mi trzeba. Bóg nie może tego zlekceważyć. A Ona nie byłaby człowiekiem, gdyby nam nie pomogła wtedy, kiedy o to prosimy".

Dowiaduje się, że w kaplicy Prymasa Wyszyńskiego znajduje się figura Matki Boskiej Fatimskiej, ofiarowana Polsce przez biskupa diecezji Leiri- Fatima. Intencją ofiarodawcy było aby figura wędrowała po kraju i ewangelizowała nasz oddany Maryi lud. Ksiądz zgłosił się do Kardynała Wyszyńskiego i udało mu się otrzymać tę cenną figurę.
W swoich notatkach pisze "Matce Bożej na pewno było za ciasno i samotnie,chociaż w prymasowskiej kaplicy. Matka Boża to przecież Matka Boża Wędrująca,nawiedzająca dziś cały świat".
Figura dociera 6 października 1961r. do palletyńskiego ośrodka i pięć dni później zostaje poświęcona przez biskupa Karola Wojtyłę. Ks. Stanisław Czapla wspomina"Wypadało poprosić i kogoś z dostojników kościelnych. Poprosiłem ks. biskupa Wojtyłę. Było trochę późno.....Na mój argument, że ostatecznie o pobycie biskupa decyduje chwała Boża, a nie co innego, zgodził się przybyć. Trzeba przyznać, że uczynił wielką ofiarę. Jeszcze tego samego dnia musiał wracać do Krakowa na godzinę drugą po południu".

W latach 1962-1966 jeździł po całej Polsce jako misjonarz ludowy. Głosił rekolekcje w terenie oraz wygłaszał referaty i konferencje dla księży.
Od 1965r do 1968r pełnił funkcję rektora we Wrzosowie k/Radomia. W 1968r mianowany rektorem w Wadowicach.
Zmarł 7 kwietnia 1971 r.
Został pochowany na pallotyńskim cmentarzu w Wadowicach na Kopcu.

Opracowała
Maria Zaleska zd Dec