Milno-Dwór
Dodane przez maria dnia Maja 13 2012 23:34:20
Opis Budynków Dworskich w Milnie wg, spisu z dn. 6. August 1814 r.
Rezydencja w Milnie z roku 1810.
Rezydencja z roku 1810 z drzewa budowana długości łokci 29 szerokości 14 mająca, na podwalinach w słupach dębowych , z zyglami ściany walkowane mularską robotą, kominy dwa murowane nad dach wyprowadzone. Pokojów trzy na jednej stronie i tyleż na drugiej. Garderóbka z której wychód na dwór. Drzwi do sieni pojedyncze. W sieniach dwie szafki z drzwiczkami w murze, a drugie drzwi do gruby wprost wychodzące. Drzwiów przy pokojach pięcioro podwójnych a troje pojedynczych z zamkami i okowem. Okna taflowe, podłogi i powały a także pieców kamiennych dwa i kominów dwa. W dwóch pokojach sufity z płótna. Dach na krokwiach snopkami pokryty. W tej Rezydencji kwatera ogrodowa splantowana, drzewkami rodzajnemi zasadzona.
Na tymże dziedzińcu jest Folwark Stary.

Stary Folwark w Milnie
Z drzewa budowany nad którym dach na krokwiach snopkami poszyty. Wchodząc jest ganek na czterech słupach bez ścian, a nad tym dach snopkami poszyty. Z tego drzwi do sieni dębowe ordynaryjne na biegunach z zakrętką drewnianą. W tej komin z chrustu grodzony, gliną wylepiony, nad dach wyprowadzony, pod którym jest kuchenka do odgrzewania sera, na słupach dębowych z cegły murowana. Wprost pierwszych drzwi są drzwi na tył wychodzące ze wszystkiem do pierwszych podobne.
Po lewej ręce tych sieni, drzwi do izby sosnowe na zawiasach i hakach dwóch z klamką, podklamczem, antabą i haczkiem żelaznem. W tej powała dylowana, okien troje z szkła różnego, miejscami wytłuczonego, przy jednem kwatera do odmykania. Piec razem i Alkierz ogrzewający i kominek kątowy.
W Alkierzu powała jak w izbie i okno jedno z szkła różnego. Stąd drzwi do komórki ,sosnowe na biegunach, bez okowu. W tej powała dylowana i okienko małe bez okowu i szkła różnego . Stąd powróciwszy do sieni, naprzeciwko Piekarnia, do której drzwi zrujnowane na biegunach, bez okowu, piec piekarski ogrzewany i ław pod ścianami dębowych dwie.
Obok tej piekarni przez ścianę Spiżarnia, do której drzwi z sieni dębowe na biegunach drewniane z okowem. W tej powała z różnych dylów i okienko małe bez szkła.
Przy dachu folwarcznym jest drabina do komina. Folwark ten wymaga reperacji.
Poniżej folwarku płynie rzeczka przez pastewnik, który jest grobelką poniżej stajni dużej. Na grobelce opustek o jednej zastawce z drzewa dębowego zbudowany a dalej grobelka przez Błoto długa od bramy folwarcznej do gościńca z Milna ku Karczmie na Lipniku będącej. Grobelka ułożona i ziemią nawieziona, rowami po obiech stronach okopana i wierzbami obsadzona, na której jest most na palach niskich i belkach dębowych bez poręczów zbudowany.