Rady gospodarskie - Październik
Dodane przez maria dnia Października 24 2008 11:09:25
Ostatki zbiorów.

1. Inwentarza coraz staranniej trzeba doglądać, a karmić go umiejętnie i na zimową karmę wolno przechodzić. Jeśli kto po obliczeniu zapasów widzi,że ich nie starczy, a na dokupienie nie ma pieniędzy, to lepiej jedną lub dwie sztuki sprzedać, aniżeli potem inwentarz głodzić.

2. Budynki na zimę opatrzyć, polepić, pobielić.

3. Komposty przerobić, zlać gnojówką, utłoczyć. Kopce z okopowemi przejrzeć, mokrą słomę usunąć, suchą zastąpić i okryć tak ziemią, aby już zmoknąć nie mogły, zostawiająć jednak otwory, zabezpieczone od deszczu, ale dozwalające parować wilgoci. Z ostatecznem okryciem wstrzymać się aż do nadejścia mrozów.

4. W polu prowadzić dalej orki zimowe. Oczyszczać ziemiaczyska ze zgniłych ziemniaków, łętów i chwastów, wywłóczyć je dobrze i rzucić na kompost. Przyorywanie na świeżo takich odpadów jest szkodliwe. Wywozić resztki obornika i przyorywać pod wiosenne siewy, przed mrozami opatrzyć jeszcze raz brózdy i przegony do odprowadzania wody. Wyczyścić rowy odpływowe.

5. W sadzie kończyć sadzenie drzewek. Zbiór owoców późno-jesiennych i zimowych, stare drzewa zasilić nawozem. W ogrodzie stare klomby uprzątać, świeżo przekopać i nasadzić Hiacyntami, tulipanami, krokusami, narcyzami i.t.d. W szkółkach można kopać, regulować i albo zaraz sadzić drzewka, albo wczesną wiosną dopiero. Drzewa owocowe oczyścić, oskrobać z wszelkich mchów, wywapnić młode drzewka, chronić przed zwierzyną. Ule oczyścić i opatrzyć na zimę, ustawić w miejscu ochronnym, aby gałęzie drzew nie nie uderzały o ule i nie niepokoiły pszczół.