Pamięć o zamordowanych 11 listopada 1944 w Milnie i Gontowie
Dodane przez MariaM dnia Listopada 10 2008 16:39:23
Od około 10 lat, każdego roku w dniu 11 listopada w Pacholętach z inicjatywy mieszkańców przybyłych z Milna i Gontowy, odprawiana jest msza święta w intencji zamordowanych w dniu 11.11.1944 r. w Milnie i Gontowie. Ksiądz w pierwszej części odczytuje wspomnienia i informacje o tym dniu, zredagowane przez Adolfa Głowackiego, następnie podaje intencję mszy za zamorodowanych, odczytując listę osób z Milna i Gontowy. Dziś jak co roku od wielu lat w sposób szczególny wspominamy 64 rocznicę zagłady polskiej części Milna oraz sąsiadującej z Milnem Gontowy. Data tego strasznego mordu nie była przypadkowa, Nacjonaliści Ukraińscy zrobili to w rocznicę odzyskania Niepodległości.
To nabożeństwo jest odprawiane za 54 męczenników, który oddali za ojczyznę to co najcenniejsze - swoje życie, za naszych znajomych, sąsiadów i bliskich, to wyraz pamięci na jaki zasługują, jak również hołd wszystkim ofiarom barbarzyństwa ukraińskiego. Do Pana Boga zanosimy prośby o światłość wieczną dla zamordowanych. Na Wszystkich Świętych nikt tam nie odmówi modlitwy, a kwiaty i znicze ofiarne nie ożywią ich mogił.
Nam żyjącym niech będzie to przestrogą, aby to straszne dzieło już się nie powtórzyło, a ta msza święta niech będzie również przypomnieniem dla następnych pokoleń, gdyż Ci którzy przywędrowali z Kresów Wschodnich na Zachodnie, kończą swój żywot. Niedługi już czas gdy ostatni krajan zamknie księgę dziejów Polaków z Milna i Gontowy.
Pozostaną po nich zanikające stopniowo wspomnienia, nagrobki rozsiane po cmentarzach całej Polski. Pozostaje nam apelować do młodych, aby pamiętali skąd ich ród i gdzie ich korzenie. I to, że pozostały tam prochy wielu pokoleń naszych przodków. Aby przekazali to dzieciom, bo ta czterowiekowa burzliwa przeszłość Kresów, zasługuje na uwagę, szacunek i pamięć potomnych
W rozwinięciu tego newsa lista pomordowanych. Kliknij poniżej "Czytaj więcej"
Maria Markowicz zd. Krąpiec.
Rozszerzona zawartość newsa
W tą pamiętną rocznicę ludobójstwa w Milnie i Gontowie,
Polecamy w modlitwie naszych zmarłych:
Zamordowanych w Milnie:
1. Baran Maria
2. Baran Anna
3. Baran Stefania
4. Baran Stanisław
5. Botiuk Katarzyna
6. Buła Maria
7. Czapla Anna
8. Czapla Antoni
9. Czapla Anna
10. Czapla Władysław
11. Czapla Józefa
12. Czapla Maria
13. Dec Agnieszka
14. Dec Anna
15. Dzioba Mikołaj
16. Dzioba Agnieszka
17. Dzioba Stanisław
18. Gaździcki Włądysław
19. Gumienny....
20. Jarmaleńko Michał
21. Krąpiec Katarzyna
22. Krąpiec Michał
23. Krąpiec Anna
24. Kułaj r11; żona
25. Letki Pawełr17;
26. Lis Adam
27. Majkut Jan
28. Maliszewski Mikołaj
29. Pomys r11; matka
30. Pomys r11; córka
31. Procyszyn Piotr
32. Szeliga Mikołaj
33. Zaleska Katarzyna
34. Zaleska Stefania
35. Zaleska Rozalia
36. Dec Piotr
Zamordowanych w Gontowie:
1. Bieniaszewska Maria
2. Bieniaszewska Anna
3. Dobrowolska Katarzyna
4. Głowacka Maria
5. Miazgowska Maria
6. Miazgowska Rozalia
7. Olejnik Piotr
8. Olszewska Anna
9. Olszewska Rozalia
10. Olszewska Bronisława
11. Pączek Mikołaj
12. Rożek Jan
13. Szeliga Anna
14. Szeliga Genowefa
15. Szeliga Maciej
16. Szeliga Stefania
17. Szeliga Tekla
18. Zaleski Paweł
19. Zawadzki Mikołaj.
--
TARNOPOLSKA LITANIA DO MATKI BOSKIEJ
(fragmenty litanii przekazanej przez Ojca Józefa Chromika Jezuity)
Kyrie elejson, Chryste elejson, Kyrie elejson.
Matko Boża Podkamieńska, Patronko Ziemi Tarnopolskiej,
Ziemi słonecznej, ziemi najurodzajniejszej,
Ziemi złotych zbóż, ogrodów, sadów i winnic,
Przez wieki uprawianej we wspólnym trudzie
Przez Polaków, Rusinów, Ormian i Żydów
Matko Boża, módl się za nami.
Ziemi prastarych polskich miast, fortec i zamków, które przez stulecia skutecznie broniły krańców europejskiej cywilizacji
Matko Boża módl się za nami.
Przyjmij Boże modlitwę Twych dzieci, urodzonych w Ziemi Tarnopolskiej, a także w Ziemi Lwowskiej i Stanisławowskiej, na Wołyniu i Polesiu, w Ziemi Nowogródzkiej, Grodzieńskiej i Wileńskiej, tak ciężko doświadczonych. Choć rozproszeni po całym świecie, lecz zjednoczeni wspólnym pragnieniem, ośmielamy się prosić:
Byś w swej dobroci przyjął do wiecznej chwały tych wszystkich braci i siostry, którzy oddali swe życie za Ojczyznę oraz za swoją i naszą rodzinną Ziemię Podolską,. Którzy zginęli jako żołnierze lub jako bezbronni, w działaniach wojennych, w walce podziemnej, w więzieniach, a łagrach i katordze na nieludzkiej ziemi, w gettach, w masowych mordach z rąk współbraci. Którzy tragicznie zmarli z niedostatku.
Udziel wiekuistego pokoju tym, co przez stulecia spoczęli na naszych wschodnich cmentarzach i tym wszystkim, którzy nie doczekali upragnionego powrotu na Ziemię ojców.
Spraw by polski naród, jego przywódcy i Kościół nie zapomnieli o swym obowiązku wobec Wiernej Ziemi, której dzieci przez wieki przelewały krew za wolność Całej Ojczyzny, za cały naród, z a wiarę.
Umocnij Panie naszych braci i siostry, którzy swej Ziemi nie opuścili, by mogli tam wytrwać w swej narodowej świadomości i godności, by ich nie wynarodowiono, by ich dzieci i wnuki mogły być Polakami, By z pomocą Kościoła i naszą docierało do nich polskie słowo, polska myśl i kultura, polska 1000-letnia tradycja. Ustrzeż Boże przed zniszczeniem wielowiekowy dorobek i pamiątki Narodu Polskiego na Wschodnich Kresach.
Ciebie prosimy, wysłuchaj nas Panie
Duchu Święty, byśmy nigdy nie zapominali o naszej rodzinnej ziemi i byśmy ją wspierali modlitwa, czynem i słowem.
Ciebie prosimy, wysłuchaj nas Panie.
Przekazała informację Maria Markowicz (Krąpiec)