Strona Główna ˇ Forum ˇ Zdjęcia ˇ Teksty ˇ Szukaj na stronieCzwartek, Czerwca 13, 2024
Nawigacja
Portal
  Strona Główna
  Forum
  Wszystkie teksty
  Mapa serwisu

Ilustracje
  Galeria zdjęć
  Album
  Stare mapy
  Stare pieczęcie

Teksty
  Historia
  Przodkowie
  Czasy Pawlikowskich
  Czasy przedwojenne
  II wojna światowa
  Po wojnie
  Zasłużeni Milnianie
  Adolf Głowacki:
Milno - Gontowa
  Ze starych gazet

Plany zagród
  Mapka okolic Milna
  Milno - Bukowina
  Milno - Kamionka
  Milnianie alfabetycznie
  Gontowa
  Gontowianie alfabetycznie

Literatura
  papierowa
  z internetu

Linki
  Strony o Kresach
  Przydatne miejsca
  Biblioteki cyfrowe

Konktakt
  Kontakt z autorami

Na stronie
Milno na Podolu
Najnowszy użytkownik:
szweryda
serdecznie witamy.

Zarejestrowanych Użytkowników: 156
Nieaktywowany Użytkownik: 0

Użytkownicy Online:

maria19:30:26
Kazimierz 6 dni
WEBHELA 4 tygodni
zenekt 5 tygodni
sierp 8 tygodni
Jozef10 tygodni
MarianSz18 tygodni
Adolf24 tygodni
jola9b28 tygodni
Zakrzewski33 tygodni

Gości Online: 7

Twój numer IP to: 100.28.132.102

Artykuły 331
Foto Albumy 67
Zdjęcia w Albumach 1882
Wątki na Forum 47
Posty na Forum 133
Komentarzy 547
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieRejestracja
Zapomniane hasło?
Zagłosuj na nas

KRESY

WÓJT
Wójt

Dawniej we wsi funkcjonował Organ Samorządowy składający się z Wójta i Przysiężnych. Stanowili oni dla mieszkańców wsi władzę o szerokich kompetencjach. Wójt i przysiężni mięli obowiązek dbać o porządek we wsi. Do nich należał głos w sprawach miejscowych. Wykonywali oni władzę sądowniczą pierwszej instancji. Otrzymywali wynagrodzenie z Gminy, która płaciła za nich podatki, ubezpieczenia, otrzymywali zboże, kawałek pola lub łąki, kupowano im buty itp. Pisarzowi płacono więcej niż Wójtowi i dawano mu niekiedy robotnika do żniw.

Rok 1814

Wójt Milna -;Matwij Kuszneryk
Przysiężny -; Pawło Oleynik
Wójt Gątowy -; Marcin Misztal

Żaden z nich nie umiał pisać a dokument dot. Spisu Dóbr Ziemskich Milna i Gontowy podpisali stawiając krzyżyk.

W początkach XIX wieku po likwidacji poddaństwa chłopów istniała potrzeba zahamowań odpływu ze wsi siły roboczej. Na podstawie art., 1 postanowienia namiestnika z 1818 roku "O urządzeniu gmin i wójtów"; każda wieś miała mieć oddzielnego wójta, jeśli ma więcej niż 10 domów mieszkalnych. Wójt jako organ rządowy działał jednoosobowo i pod osobistą odpowiedzialnością.

Z dokumentów wiadomo, że w roku 1918 Naczelnikiem Gminy Milno był Mikołaj Hawryszczak

Franciszek Baran był wójtem Milna w latach 1927-1935.

Do obowiązków wójta należało:
1. Zbieranie podatków gruntowych
2. Wydawanie paszportów/ atestów/na sprzedaż koni, bydła i trzody chlewnej
3. Wypłaty rent wdowom po żołnierzach z I-szej wojny
4. Przekazywanie korespondencji pocztowej i prasy
5. Uczestnictwo w rozprawach sądowych
6. Uczestnictwo w Sesjach w Zborowie

Gabinet Wójta /Fr. Barana/ znajdował się w jego mieszkaniu. W dużym pokoju, gdzie spała rodzina, w jednym rogu stała ławka z oparciem. Na tej ławce stał kuferek o rozmiarach 70x40 cm., w którym znajdowały się dokumenty, pieniądze i pieczęcie wójta. Przy kuferku wisiała kłódka zamykana na klucz, który zawsze był schowany przez wójta.

Wójtowi pomagał "policaj"; którym na początku był Głowacki -ojciec Jana /Kozaki/ B-97 a potem Chwetko Kuczmaj. Policaj chodził po wsi z bębenkiem i 2 pałeczkami uderzając w bębenek ogłaszał po wsi obwieszczenia np. o potrzebie opłacenia podatku oraz roznosił listy . Ogłoszenia wypowiadał w języku polskim i ukraińskim.
W tym czasie stróżem nocnym w Milnie-Kamionka był Podpieniak /Krzywy Kubków/ K-137. Do jego obowiązków należało pilnowanie wsi przed ogniem oraz złodziejami. Na Kamionce przy drodze między Dec Piotr /Czumak/ K-43 a Dec Mikołajem /Wojteczki/ K-44 stała budka dla strażnika nocnego, aby mógł schronić się przed deszczem lub śniegiem. Budka była drewniana pokryta słomą . W ciągu dnia budkę zamykano chroniąc ją przed dewastacją.

Pól pilnował polowy. Kamienieckim polowym był Łachman K-97/ teść Bieniaszewskiego Michała oraz Bezkorowajny Mikołaj /Iwasyk/. Polowego opłacali rolnicy w zależności od ilości morgów. Płacono snopami zboża takiego, jakie rosło na danym polu. Polowy w czasie żniw pilnował aby nie kradziono snopów z pól, aby pasące się krowy nie szły w szkodę.

Franciszek Baran będąc Wójtem w każdy piątek jeździł na Sesje Powiatowe do Zborowa. Latem jechał wozem, natomiast zimą saniami. Zimy były bardzo mroźne i śnieżne. Aby nie zamarznąć podczas podróży ubierał ciepły kożuch a na ten kożuch wkładał długą do ziemi bundę. Bunda- to obszerny płaszcz z kapturem z brązowego sukna. Bundą owijał jeszcze nogi , mimo, że na buty nakładał tzw. ";berlacze" . Berlacze- to ocieplacze uszyte najczęściej z jakiegoś starego ciepłego materiału i sięgały do kostek. Na piętach nie było berlaczy. Z obu stron berlaczy były sznurki , którymi przywiązywano je do nogi.
Zimą gdy była wielka zawieja Franciszek Baran nie mogąc dotrzeć do Milna zatrzymywał się u Żyda o nazwisku Szajka, który prowadził w Zborowie szynk i miał miejsca noclegowe.

Ksiądz Garczyński przychodził do Franciszka Barana niemal codziennie po listy i gazety, które osobiście odbierał u Wójta. Lubił bawić się z synem Wójta- Stanisławem. Wycinał mu różnej wielkości koniki z papieru które można było postawić w pudełku a następnie wsypywał do tego pudełka owies.
Ludzie często przychodzili do Wójta załatwiać różne sprawy. Nawet w niedzielę przychodzili po paszport /atest/ gdy chcieli w poniedziałek sprzedać bydło.

Bycie wójtem to był zaszczyt i honor. Ambicją dobrego gospodarza było aby został wybrany na wójta.
U wójta widać było podświadomą chęć służenia dobru wsi. Ze względów pełnionej funkcji spotykał się z różnymi ludźmi zarówno we wsi jak i w urzędach. Był osobą spokojną, rozważną i inteligentną . Franciszek Baran będąc wójtem często spotykał się z Mikołajem Krąpcem i chodzili razem do żyda Polaka wypić rmohoryczr1; czyli rcoś za cośr1; , wypić rekompensatę. M. Krąpiec w tym czasie składał złamane kości i zwichnięcia. W dawnych czasach w dobrym tonie było wypicie wódki po dobiciu targu na koszt sprzedającego.

Żonę F. Barana , Katarzynę nazywano "Wójcichą" lub "Marcijasichą". Był to zaszczyt dla mojej babci.

Wójt za swoją pracę otrzymywał wynagrodzenie. Był to dodatkowy dochód do gospodarstwa.

W dniu 1 sierpnia 1934 roku w ramach reformy na podstawie ustawy scaleniowej powstała Gmina Załoźce z dotychczasowych gmin wiejskich: Blich, Czystopady, Gontowa, Milno, Seretec, Reniów,Ratyszcze, Wertełka.

W 1935 roku Franciszek Baran -;ostatni Wójt Milna i Jan Zaleski -;sekretarz dokonał przekazania urzędu z Milna do Załoziec.

Wójtem w Załoźcach został p .M. Jednorowicz a sekretarzem A. Ochrimowicz.

Opracowała M.Zaleska
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Copyright ©Grupa Przyjaciół Milna. Wykonanie: Remek Paduch & Kazimierz Dajczak 2008-2018