Strona Główna ˇ Forum ˇ Zdjęcia ˇ Teksty ˇ Szukaj na stronieŚroda, Marca 29, 2023
Nawigacja
Portal
  Strona Główna
  Forum
  Wszystkie teksty
  Mapa serwisu

Ilustracje
  Galeria zdjęć
  Album
  Stare mapy
  Stare pieczęcie

Teksty
  Historia
  Przodkowie
  Czasy Pawlikowskich
  Czasy przedwojenne
  II wojna światowa
  Po wojnie
  Zasłużeni Milnianie
  Adolf Głowacki:
Milno - Gontowa
  Ze starych gazet

Plany zagród
  Mapka okolic Milna
  Milno - Bukowina
  Milno - Kamionka
  Milnianie alfabetycznie
  Gontowa
  Gontowianie alfabetycznie

Literatura
  papierowa
  z internetu

Linki
  Strony o Kresach
  Przydatne miejsca
  Biblioteki cyfrowe

Konktakt
  Kontakt z autorami

Na stronie
Milno na Podolu
Najnowszy użytkownik:
decwladyslaw
serdecznie witamy.

Zarejestrowanych Użytkowników: 153
Nieaktywowany Użytkownik: 0

Użytkownicy Online:

zenekt09:21:59
maria 2 dni
Adolf 3 dni
Kazimierz 1 tydzień
MarianSz 5 tygodni
artdeco926 7 tygodni
Remek22 tygodni
Jozef28 tygodni
Zdzislaw48 tygodni
matheo249 tygodni

Gości Online: 3

Twój numer IP to: 44.200.171.156

Artykuły 330
Foto Albumy 66
Zdjęcia w Albumach 1882
Wątki na Forum 44
Posty na Forum 122
Komentarzy 544
Losowa fotografia
Nowe komentarze
Nowe komentarze Witam serdecznie, Kwo...
komentarze do artykułów Drodzy Państwo! Jest...
komentarze do zdjęć Kielich w czasie renow...
komentarze do zdjęć Po rozkręceniu kielich...
komentarze do zdjęć Ta patena była bardzo ...
W poczekalni:
Nadesłane Zdjęcia: 0
Nadesłane Artykuły: 0
Nadesłane Linki: 0
Nadesłane Newsy: 0
Ankieta
Z jaką miejscowością jestem związany

Milno

Gontowa

inna w okolicy

żadna w okolicy

Musisz się zalogować, żeby móc głosować w tej Ankiecie.
Współpraca
Strona powstała we współpracy z serwisem internetowym Olejów na Podolu www.olejow.pl

Zagłosuj na nas

KRESY

Witamy

Ta strona internetowa jest poświęcona pamięci o wiosce Milno na Kresach Wschodnich i jej polskich mieszkańcach.

Powstała na podstawie pracy Pana Adolfa Głowackiego ze Szczecina "Milno - Gontowa. Informacje zebrane od ludzi starszych - urodzonych na Podolu, wybrane z opracowań historycznych i odtworzone z pamięci" (Szczecin 2008) oraz kilkunastu artykułów opublikowanych przez autorów serwisu internetowego "Olejów na Podolu". Sam zaś pomysł jej założenia narodził się na Pierwszym Zjeździe Milnian i Gontowian 27 lipca 2008 r w Rogozińcu.

Dalszy rozwój tej strony jest w Twoich rękach, Drogi Czytelniku. Prosimy o życzliwą pomoc, o przysyłanie zdjęć i nowych materiałów.

Poszukujemy także współpracowników. Nie jest wymagana znajomość tworzenia stron internetowych. Wystarczy umiejętność przepisywania tekstów na komputerze, przywiązanie do Milna, oraz - przede wszystkim - trochę wolnego czasu i chęci.

Podziękowanie osobom, które wsparły naszą stronę "Milno na Podolu
Strona "Milno na Podolu" jest płatna . Prowadzona jest nieodpłatnie przez wolontariuszy, ale coroczna opłata za miejsce na serwerze internetowym i nazwa domeny "milno.pl" musi być opłacona.
Nie mamy żadnej dotacji państwowych ani sponsorów, dlatego aby strona istniała zmuszeni jesteśmy sami opłacać faktury.
Po ogłoszeniu naszej prośby o zbiórkę pieniędzy na zapłacenie zaległych faktur za lata 2019, 2020, 2021, 2022 milnianie i gontowianie wsparli naszą prośbę.

Zebrano ogółem 3450 zł
Uregulowano zaległość 2040 zł. / w zaokrągleniu/
Pozostało 1410 zł.
Pozostała kwota zostanie przekazana na płatność we wrześniu 2023 r.

Oto lista osób, które przekazały pieniądze na opłatę strony "Milno na Podolu" :
Adolf Głowacki, Antoni Dec, Józef Letki, Edward Zając,Władysław Dec, Jan Zając, Stanisław Zając, Józef Jakubowski, Bolesław i Teresa Czajkowscy, Czesława i Jan Mikuła, Danuta Chliszcz, Anna i Zenon Tureccy, Jan Dec, J.E.S. Dec, Maria Szeliga, Danuta i Jerzy Stępień, Małgorzata i Marian Szeliga, Jolanta Bałuska, Czesław Marcjasz, Alina Buksza, Danuta Milewska, Wiesława Małek, Czesława Grzech, Józefa Niemczyk, Maria Markowicz, Czesław Głowacki, Halina Łoik, Janina Tołpa, Danuta Czyż, Danuta Szurpicka, Zbigniew Baran, Maria Binias, Maria Zaleska, Ewa Kruszelnicka, Krystyna Mania, Tadeusz Pawłowski, Maria i Zbigniew Zaleski.

Dziękujemy wszystkim, dzięki którym strona nadal będzie istniała.

PODKAMIEŃ, POCZAJÓW

PODKAMIEŃ, POCZAJÓW


Te dwa sanktuaria maryjne dominowały na tym obszarze. Podkamień skupiał Polaków, Poczajów Rusinów. Nazwa Podkamień pochodzi od położenia osiedla u stóp wzgórza z olbrzymim kamieniem. Według przekazów, pierwszą misję na podkamieńskiej górze założyli dominikanie już w XIII wieku. Drewniany kościółek pw. Matki Bożej Różańcowej spalili Tatarzy, a zakonników zamordowali. Stąd nazwa Góra Różańcowa. Drugą z 1464 roku, również zlikwidowali. Dopiero w 1607 na stałe osadza ich tam Baltazar Center. Budowa dużego kościoła i klasztoru rozpoczęła się w 1612. W 1680 wali się sklepienie. Z pomocą przychodzi rodzina Sobieskich. Jan III Sobieski chciał zrobić z Podkamienia drugą Częstochowę. I taką rolę pełnił on w tym rejonie. Kościół poświęcono w 1695. Cudowny obraz Najświętszej Marii Panny w ołtarzu głównym, koronowano 15.08.1727 roku. Uroczystości trwały oktawę. Brak dokładnych informacji kto go malował i kto przekazał do klasztoru. Sklepienia pokrywały malowidła o tematyce Łaski Bożej, Królowej Nieba i Królowej Korony Polskiej, a w prezbiterium Wniebowzięcia NPM. W kościele było 11 ołtarzy: główny z cudownym obrazem NPM, boczne św. Jacka i Dominika, przy prezbiterium św. Wiktorii i Ukrzyżowanego Chrystusa, oraz 6 małych przy pilastrach. Światła w ołtarzu i bogatych żyrandolach, skrzyły się w marmurowych posadzkach. Za prezbiterium dobudowano chór zakonny. Stała w nim figura MB, a przy niej leżał kamień z odciśniętymi Stopkami Maryi, do których na kolanach, po za ołtarz, przesuwał się nie kończący strumień ludzki. Ten kamień wycięto ze skały gdzie objawiła się Matka Boska. Klasztor tworzyły dwa czworoboki. Na dziedzińcu jednego była studnia o głębokości 122 metry. Kuto ją w skale 18 lat. Całość otoczona została murami i basztami obronnymi. Na dziedzińcu kościelnym w 1719 roku, postawiono figurę MB. W skład kompleksu wchodziła kaplica Zaśnięcia Panny Marii z leżącą jej postacią.

CAŁY TEKST TUTAJ



Adolf Głowacki
2023
KRESY czy pamiętacie mnie?
KRESY czy pamiętacie mnie?

To tytuł książki Jana Mikuły ze Zbąszynka. Ta bardzo dobrze opracowana i wartościowa książka, zawiera wspomnienia kresowian z obszaru od Wilna po Zaleszczyki. Wspomnienia które przybliżają obraz życia naszych przodków na tych ziemiach przed wojną, ich losy pod rządami okupantów, traumę rozstania z ojczystą ziemią, tułaczą wędrówkę na Zachód i powolne wrastanie w obce im wówczas Ziemie Odzyskane. Z wielu wyłania się dramat Sybiru i piekło jakie zgotowali im nacjonaliści ukraińscy. Ludzie z którymi od lat żyli w zgodzie, wspierali się w potrzebie i byli powiązani małżeństwami, nagle przemienili się w ich oprawców. Wszyscy mieli nadzieję, że zlikwidują to wkraczający Rosjanie. I tak się stało - ale tylko na czas działań wojennych. Po przesunięciu frontu na zachód, banderowcy zaatakowali z jeszcze większą furią. Nie wiedzieliśmy wówczas, że mocarze zachodni oddali te ziemie Stalinowi, a nas skazali na zagładę lub wygnanie. Wyjazd choć bolesny, okazał się konieczny, bo ratował życie. Te wspomnienia nie są ogólnikowym opisem. To dokument tej przeszłości.
LWÓW-CMENTARZE (Łyczakowski i Orląt Lwowkich)
LWÓW-CMENTARZE (Łyczakowski i Orląt Lwowkich)

Przyjmuje się, że Cmentarz Łyczakowski został założony w 1786 roku. Jest to jedna z najstarszych istniejących do dziś nekropolii w Europie. Zajmuje obszar około 40 hektarów. Pochowano na nim ponad 350 tysięcy osób. Każdy cmentarz jest miejscem pamięci, a ten szczególnej, bo spoczywa na nim wielu wybitnych, zasłużonych dla miasta i Polski ludzi. Między innymi pisarki Maria Konopnicka i Gabriela Zapolska, poeta Seweryn Goszczyński, poeta i literat Władysław Bełza, malarz Artur Grottger, bohater Powstania Listopadowego Julian Ordon, wybitny uczony Stefan Banach, pionier polskiego przemysłu naftowego Stanisław Szczepanowski, autor opery lwowskiej Zygmunt Gorgolewski, a także powstańcy. Wzniesiono tu wiele kosztownych grobowców, kaplic i wspaniałych rzeźb najznakomitszych mistrzów.

A oto zapis w przewodniku:
„Powtarzają się tu postacie zasmuconych aniołów, kobiet
obejmujących sarkofagi, boleściwych płaczek, przeróżne kreacje
wyrażające ból, żal, smutek oraz chrześcijańskie wyobrażenia pociechy, ukojenia wiary, nadziei i miłości.
Eksponowane są rzeźby zniczy, gromnic, zgaszonych pochodni i opadłych skrzydeł”.


CAŁY TEKST TUTAJ


Adolf Głowacki 2023
Lwów - Miasto

LWÓW - MIASTO


Długo broniłem się przed wyjazdem na Kresy, gdzie w zwykłej wiejskiej chacie, spędziłem piękne beztroskie dzieciństwo. W obszarze urokliwych Gołogór, zwanych również Miodarami. Nie chciałem budzić wspomnień tragicznej przeszłości. Przekonali mnie młodzi, którzy chcieli poznać utraconą ziemię, miejsca urodzenia ojców i dziadów, oraz pokłonić się prochom przodków. Kto nam to pokaże i objaśni? Ten argument zadecydował. Po pierwszej wyprawie w 2009, ponownie udaliśmy się tam w 2012 roku. Plonem tych wyjazdów, obok wielu wrażeń i przeżyć jaką daje kontakt z kresową przeszłością, była olbrzymia ilość zdjęć. Najwięcej zrobił Tadeusz Kaszewski z Zielonej Góry. Chciałbym nimi przybliżyć choć w części, żyjącym jeszcze krajanom, a zwłaszcza ich potomkom to nasze wielowiekowe dziedzictwo. Zestaw „Wioska naszych przodków” i „Cmentarz mileński” już przedstawiłem. Teraz zamieszczam „Lwów”, a po nim „Cmentarz Łyczakowski i Orląt Lwowskich” oraz inne. Zapraszam na tą fotograficzną wycieczkę.

CAŁY TEKST TUTAJ



Adolf Głowacki
2023
Strona 1 z 35 1 2 3 4 > >>
Ostatnie aktywne Tematy
Forum Wątek Oglądane Odpowiedzi Ostatni Post
Szukam informacji / proszę o pomoc ks. Aleksander Markiewicz 6288 0 maria
Szukam informacji / proszę o pomoc POSZUKIWANE INFORMACJE GONT... 65535 4 maria
Mam nowe informacje / stare zdjęcia rodzinne Unikatowa księga z Milna i ... 7337 1 maria
Szukam informacji / proszę o pomoc Milno i Gontowa 61594 3 maria
Szukam informacji / proszę o pomoc Rodzina Poszwów 65535 3 Jozef
Mam nowe informacje / stare zdjęcia rodzinne Emigranci z Milna i Gontowej. 7427 0 Jozef
Szukam informacji / proszę o pomoc Józef szeliga sierant wnuczka 65535 4 Jozef
Szukam informacji / proszę o pomoc Rodzina: LOIK - PETRYK 65535 3 maria
Szukam informacji / proszę o pomoc Marcjasz/Marcijasz 65535 1 Marcjasz
Szukam informacji / proszę o pomoc rodzina Teofila Malec 65535 3 maria
Szukam informacji / proszę o pomoc szukam informacji , prosze ... 65535 1 maria
Szukam informacji / proszę o pomoc Zachariasz 65535 8 dark
Mam nowe informacje / stare zdjęcia rodzinne Apel patriotyczny ks Tadeus... 31677 0 Kazimierz
Szukam informacji / proszę o pomoc rodzina Krąpców z Milna 65535 6 maria
Szukam informacji / proszę o pomoc WNUK z Milna 65535 3 maria
Szukam informacji / proszę o pomoc Dokumenty-własność 65535 1 harry
Szukam informacji / proszę o pomoc Kuszneryk 65535 0 maria
Szukam informacji / proszę o pomoc Miazgowski z Gontowy 65535 2 maria
Szukam informacji / proszę o pomoc Poszukiwanie korzeni z Gont... 65535 4 Ziemowit_J
Szukam informacji / proszę o pomoc Szwedowa Góra 65535 0 maria
Najnowsze artykuły
Temat Kategoria Oglądano Data
Greckokatolickie księgi ślubów, indeks nazwisk A-C Przodkowie 4358 29-10-2017 16:39
od Albański do Czuma, 201 osób
Greckokatolickie księgi ślubów, indeks nazwisk D-G Przodkowie 4113 29-10-2017 16:38
od Darmohraj do Grygus, 198 osób
Greckokatolickie księgi ślubów, indeks nazwisk H-K Przodkowie 3866 29-10-2017 16:37
od Hałata do Kozak, 200 osób
Greckokatolickie księgi ślubów, indeks nazwisk K-Ł Przodkowie 3840 29-10-2017 16:36
od Kozar do Łucyszyn, 195 osób
Greckokatolickie księgi ślubów, indeks nazwisk M-O Przodkowie 4058 29-10-2017 16:34
od Machnowicz do Owczarek, 172 osoby
Greckokatolickie księgi ślubów, indeks nazwisk P-R Przodkowie 4191 29-10-2017 16:16
od Pacholczuk do Romanów, 170 osób
Greckokatolickie księgi ślubów, indeks nazwisk S-T Przodkowie 4092 29-10-2017 16:14
od Salij do Tretiak, 179 osób
Greckokatolickie księgi ślubów, indeks nazwisk W-Ż Przodkowie 3533 29-10-2017 16:13
od Wasylciów do Żydeczek, 115 osób
Greckokatolickie księgi zgonów, indeks nazwisk A-D Przodkowie 3527 29-10-2017 14:30
od Andruchów do Dec, 397 osób
Greckokatolickie księgi zgonów, indeks nazwisk D-I Przodkowie 3480 29-10-2017 14:29
od Demczyn do Iwasyk, 401 osób
Greckokatolickie księgi zgonów, indeks nazwisk J-Ł Przodkowie 3387 29-10-2017 14:27
od Jabłoński do Łoziński, 378 osób
Greckokatolickie księgi zgonów, indeks nazwisk Ł-O Przodkowie 3470 29-10-2017 14:26
od Łuciów do Owczaryk, 412 osób
Greckokatolickie księgi zgonów, indeks nazwisk P-S Przodkowie 3466 29-10-2017 14:25
od Pacholczuk do Senyk, 364 osoby
Greckokatolickie księgi zgonów, indeks nazwisk S-Ż Przodkowie 3489 29-10-2017 14:23
od Serotiuk do Żuk, 398 osób
Podziękowanie dla Sebastiana Krąpca 1864 Ze starych gazet 3952 05-06-2016 08:28
W dawnych gazetach często natrafiamy na różne podziękowania pacjentów za szczęśliwe kuracje. Zwykle są to krótkie, kilkuzdaniowe inseraty. Prezentowany w niniejszym artykule materiał prasowy jest jednak nietypowy. Raz że dotyczy ludowego chirurga z Milna. Dwa, że zawiera dość obszerny opis dwóch przypadków medycznych, z którymi miał do czynienia Sebastian Krąpiec. Jeden z nich dotyczy autora podziękowań - pana Józefa Granowskiego, ówczesnego dzierżawcy majątku Milno. Drugi opisuje kurację Lamberta Jaworczukowskiego, ekonoma z wioski Obarzańce. Przypadek ekonoma i wyleczenie jego skomplikowanych złamań jest pięknym świadectwem umiejętności Krąpca.
Kronika kryminalna z Milna - ks. Adam Wróbel Historia 4300 05-06-2016 06:56
4 wycinki prasowe z 1927 roku
Dzieje Milna w dawnych rachunkach - areszt dominikalny Milno w czasach Pawlikowskich 4396 23-01-2016 17:35
W I połowie XIX wieku nieodłącznym elementem każdego większego majątku ziemskiego był budynek w którym rezydował pan sędzia - czyli mandatariat. A obok, dominikalny areszt, czyli tak zwana \"koza\". Podobnie było i w Milnie...
Dawni Milnianie - przysiężny Jaśko Zając Historia 3949 23-01-2016 17:27
Jaśko Zając wspomina w protokole o swojej kryminalnej przeszłości (\"byłem raz za pobicie Złodzieja w Indygacyi i Kryminałem karany\"). Trafiliśmy na informację, że odsiadywał karę we Lwowie, w przerobionym na więzienie dawnym klasztorze karmelitów...
Dzieje Milna w dawnych rachunkach - pensje w 1851 roku Milno w czasach Pawlikowskich 4564 21-01-2016 14:36
Pensje ówczesnych pracowników folwarku wraz z dodatkami w ziarnie
Dzieje Milna w dawnych rachunkach - dochody z Milna w 1847 roku Milno w czasach Pawlikowskich 3944 21-01-2016 14:17
Ile dziedzic Gwalbert Pawlikowski zarabiał na Milnie? To pytanie pewnie zaciekawi naszych Czytelników. W niniejszym artykule zamieszczamy jako przykład jedno roczne podsumowanie kasy prowentowej mileńskiej. Rok 1847, czyli jedne z ostatnich lat pańszczyzny...
O projekcie
Inicjatorem i fundatorem założenia strony był Milnianin, Pan Władysław Zaleski z Warszawy. Od roku 2009 projekt Milno na Podolu jest prowadzony nieodpłatnie przez wolontariuszy. Coroczna opłata za miejsce na serwerze internetowym i nazwę domeny milno.pl jest pokrywana ze składek uczestników Zjazdów Milna i Gontowej
Zmień wygląd strony
Skórka
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
Krótkie wiadomości
Tylko zalogowani mogą dodawać krótkie wiadomości.

^maria
DATA: 14/02/2020 19:45
Gontowiecki dzwon wykopali tz. "czarni archeolodzy" i nie wiadomo co z nim się stało

~zalz
DATA: 25/05/2019 19:56
Polecam książkę, druk komputerowy Dolka Głowackiego ze Szczecina poswieconą wsi Milno. Zbyszek Zaleski, Franusiów i Krawców syn

~marikot
DATA: 17/06/2018 09:14
Poszukuję info o Mariannie Formickiej z matki Wójtowicz

^Kazimierz
DATA: 03/01/2017 15:59
Użytkownika 'kasia88' prosimy o kontakt z administratorami

^Kazimierz
DATA: 15/10/2016 14:45
Użytkownika 'Lemona' prosimy o kontakt z administratorami

^Kazimierz
DATA: 20/07/2016 22:44
Użytkowniczka 'sylwiab' proszona o kontakt z administratorami

^Kazimierz
DATA: 17/03/2016 15:53
Użytkownika 'anna drozda' prosimy o kontakt z administratorem

^Kazimierz
DATA: 26/11/2015 22:28
Dzięki Maciejowi nowy album: Milnianie na Cmentarzu w Lutolu Suchym

^maria
DATA: 10/08/2015 21:02
W VIII Zjeździe Milnian i Gontowian udział wzięło 80 osób

~zalz
DATA: 22/01/2015 18:37
W polu, chyba za zagroda Hanki Szewcowej (ur. ok 1920), przy dekunkach , czyli na Drugim KOncu Milna, vis-a-vis zagrody Galuszy i FUtryka zostala zakopana butelka z dokumentacja organizacji Armii Kraj

Najnowsze zdjęcia


Kielich i patena


Kielich i patena


Kielich i patena


Kielich i patena


Kielich i patena


Kielich i patena


Kielich i patena


Kielich i patena

Security System 1.7 Š 2006 by BS-Fusion Deutschland
CTracker - cback.de


Copyright ©Grupa Przyjaciół Milna. Wykonanie: Remek Paduch & Kazimierz Dajczak 2008-2018