Strona Główna ˇ Forum ˇ Zdjęcia ˇ Teksty ˇ Szukaj na stronieCzwartek, Grudnia 07, 2023
Nawigacja
Portal
  Strona Główna
  Forum
  Wszystkie teksty
  Mapa serwisu

Ilustracje
  Galeria zdjęć
  Album
  Stare mapy
  Stare pieczęcie

Teksty
  Historia
  Przodkowie
  Czasy Pawlikowskich
  Czasy przedwojenne
  II wojna światowa
  Po wojnie
  Zasłużeni Milnianie
  Adolf Głowacki:
Milno - Gontowa
  Ze starych gazet

Plany zagród
  Mapka okolic Milna
  Milno - Bukowina
  Milno - Kamionka
  Milnianie alfabetycznie
  Gontowa
  Gontowianie alfabetycznie

Literatura
  papierowa
  z internetu

Linki
  Strony o Kresach
  Przydatne miejsca
  Biblioteki cyfrowe

Konktakt
  Kontakt z autorami

Na stronie
Milno na Podolu
Najnowszy użytkownik:
Malla76
serdecznie witamy.

Zarejestrowanych Użytkowników: 155
Nieaktywowany Użytkownik: 0

Użytkownicy Online:

Kazimierz 1 dzień
maria 1 tydzień
jola9b 1 tydzień
zenekt 4 tygodni
Zakrzewski 6 tygodni
Adolf 7 tygodni
Jozef 8 tygodni
Adam 8 tygodni
dark10 tygodni
Zdzislaw11 tygodni

Gości Online: 9

Twój numer IP to: 18.205.26.39

Artykuły 331
Foto Albumy 67
Zdjęcia w Albumach 1882
Wątki na Forum 47
Posty na Forum 133
Komentarzy 547
Losowa fotografia
Nowe komentarze
komentarze do artykułów Jestem zainteresowana ...
komentarze do artykułów Wydaje mi się, że równ...
komentarze do artykułów Z wielką ciekawością p...
Nowe komentarze Witam serdecznie, Kwo...
komentarze do artykułów Drodzy Państwo! Jest...
W poczekalni:
Nadesłane Zdjęcia: 0
Nadesłane Artykuły: 0
Nadesłane Linki: 0
Nadesłane Newsy: 0
Ankieta
Z jaką miejscowością jestem związany

Milno

Gontowa

inna w okolicy

żadna w okolicy

Musisz się zalogować, żeby móc głosować w tej Ankiecie.
Współpraca
Strona powstała we współpracy z serwisem internetowym Olejów na Podolu www.olejow.pl

Zagłosuj na nas

KRESY

Witamy

Ta strona internetowa jest poświęcona pamięci o wiosce Milno na Kresach Wschodnich i jej polskich mieszkańcach.

Powstała na podstawie pracy Pana Adolfa Głowackiego ze Szczecina "Milno - Gontowa. Informacje zebrane od ludzi starszych - urodzonych na Podolu, wybrane z opracowań historycznych i odtworzone z pamięci" (Szczecin 2008) oraz kilkunastu artykułów opublikowanych przez autorów serwisu internetowego "Olejów na Podolu". Sam zaś pomysł jej założenia narodził się na Pierwszym Zjeździe Milnian i Gontowian 27 lipca 2008 r w Rogozińcu.

Dalszy rozwój tej strony jest w Twoich rękach, Drogi Czytelniku. Prosimy o życzliwą pomoc, o przysyłanie zdjęć i nowych materiałów.

Poszukujemy także współpracowników. Nie jest wymagana znajomość tworzenia stron internetowych. Wystarczy umiejętność przepisywania tekstów na komputerze, przywiązanie do Milna, oraz - przede wszystkim - trochę wolnego czasu i chęci.

TYLKO WSPOMNIENIA ZOSTAŁY

TYLKO WSPOMNIENIA ZOSTAŁY


W tym roku minęło 78 lat, jak wichry wojny przygnały nas z Kresów Wschodnich na Zachodnie. Ponieważ wydarzenia tej jedynej w dziejach Polski masowej wędrówka naszego narodu coraz bardziej zacierają się w pamięci potomnych, czas choć jej fragmenty przypomnieć młodemu pokoleniu. Ograniczę się do tych, w których uczestniczyłem.

Przesiedlenie zniszczyło wiekową stabilizację, przywiązanie do ojczystej ziemi, pozrywało sąsiedztwa, rodziny, przyjaźnie a także głębsze uczucia i związki. Zwarte i zżyte społeczności rozproszono po całym Zachodzie i kraju. Małe przypadkowe grupy z różnych stron, wrzucono w obce sobie zbiorowiska i skazano na tworzenie nowych społeczności. Różniła je tradycja, nawyki, zachowania, a nawet język. Nową społeczność w Pacholętach utworzyła grupa powracająca z robót w Niemczech, wygnańcy kresowi i dwie rodziny z Centralnj Polski – jak ich się wówczas nazywało. My dotarliśmy tutaj dwuetapowo, reszta bezpośrednio. W lutym 1945 dwa nasze transporty rozmieszczono wokół Tomaszowa Lubelskiego. Nas z sześcioma rodzinami osiedlono w Rogóźnie. Trafiliśmy na przyjazne środowisko. Miejscowi zaakceptowali nas i choć nie byli zamożni, pomogli przetrwać zimę do wiosny.

CAŁY TEKST TUTAJ


Adolf Głowacki
Październik 2023
Danuta Chliszcz (1947 - 2023)

Danuta Chliszcz z domu Suchecka (1947-2023)


Z żalem informujemy, że 26 sierpnia 2023 roku zmarła Danuta Chliszcz z d. Suchecka córka Bronisława i Stanisławy.
Uroczystości pogrzebowe odbyły się 31 sierpnia 2023 r. w kościele Macierzyństwa NMP w Zbąszynku.
Pochowana została na miejscowym cmentarzu.
POMESOWIE, KUŁAJOWIE, KUSIAKOWIE

POMESOWIE, KUŁAJOWIE, KUSIAKOWIE


W opracowaniu Milno-Gontowa nie ująłem Polaków z ukraińskich przysiółków, bo wiedziałem tylko, że na Podliskach jest młyn Pomesa, a na początku Krasowiczyny od strony Kamionki (Pańska Góra) mieszkają Kułajowie i Kusiakowie. Widywałem też Pomesów jak przyjeżdżali bryczką do kościoła i raz byłem z ojcem we młynie. Dla tego też, w tej książce informację o Pomesach ograniczyłem do krótkiej relacji, którą przekazała mi Maria Zaleska z Kamionki (Łanowa-Bojków).

„ Pod koniec października (1944) zawiozłam zboże do młyna. Pomes powiedział żeby przyjść nocą, bo teraz jest mało wody. Było już niebezpiecznie, ale ciągłe zagrożenie oswoiło mnie z ryzykiem. Przy mdłym świetle lichtarza, siedziała ze mną Marynka Zawadzka z Gontowy i Bartek Majktut z Bukowiny. Młyn obsługiwał Ukrainiec Tomko. Pomes wieczorem polecił zaryglować drzwi i nikomu nie otwierać. Trochę później zaczęli dobijać się bandyci. Tomko zgasił światło i powiedział: „Kryjcie się”. Łatwo powiedzieć - ale gdzie? A tu na dodatek ciemno. Gdy się cofałam, wypadłam przez dziurę na koło młyńskie, a z niego do wody. Poobijana siedziałam pod spodem do rana. O świcie, zdrętwiała, z trudem wgramoliłam się do młyna, gdzie pomogli mi jako tako dojść do siebie. Marynka i Tomko byli Ukraińcami, więc im nie zrobili krzywdy, a Bartek gdzieś sięukrył. Od Tomka dowiedziałam się, że tej nocy spalili dom razem z żoną i córką Władka Pomesa na Kopani (kolonia Podlisek). Synowie obronili się w murowanej stajni. Tak oddały ducha, pierwsze ofiary banderowskiego ładu w Milnie. Bartka i ukrytej rodziny Pomesów nie znaleźli. Były to już wyraźne znaki nadciągającego nieszczęścia.”


CAŁY TEKST TUTAJ


Adolf Głowacki 2023, Szczecin
ZAŁOŹCE, TROŚCIANIEC WIELKI

ZAŁOŹCE, TROŚCIANIEC WIELKI


Załoźce to stary gród, sięgający korzeniami w odległe czasy - dawna siedziba książęca i hetmańska. Prawa miejskie nadał im król Zygmunt Stary w 1520 roku. W 1444 roku, król Władysław Warneńczyk nadał Załoźce staroście sandomierskiemu Janowi z Sienna. Po jego śmierci w 1511 roku, przejął je hetman Marcin Kamieniecki, wojewoda podolski, który ożenił się z córką Jana, Katarzyną. Ze względu na ciągłe najazdy Tatarów, wybudował w mieście zamek warowny. Jego syn Jan rozbudował umocnienia i w 1547 roku założył pierwszą parafię rzymsko-katolicką. Należały do niej wszystkie okoliczne wioski.

CAŁY TEKST TUTAJ


Adolf Głowacki 2023
ŻÓŁKIEW
ŻÓŁKIEW (Żowkwa)

W drodze powrotnej z wycieczki w 2009 roku, zatrzymaliśmy się w Żółkwi. Rynek ze starą zabudową, zamkiem i polską kolegiatą, jest w całości cennym zabytkiem i świadkiem potęgi Królestwa Polskiego. To warowne miasto, na miejscu wsi Winniki nad rzeką Świną, założył i wybudował od podstaw, Stanisław Żółkiewski (1547-1620) hetman wielki koronny i kanclerz, wybitny wódz, symbol bohaterstwa i wiernej krajowi żołnierskiej służby. Większość prac budowlanych nadzorowała jego żona Regina z Herburtów, bo hetman wciąż był zaangażowany w sprawy państwowe.

Prawa miejskie nadał miastu król Zygmunt III Waza. Żółkiewski nie popierał polityki króla, ale w czasie rokoszu Zebrzydowskiego stanął po jego stronie i pobił rokoszan. Wiedział, że nie można dopuścić do tragedii rozbicia kraju. W 1610 zdobył Moskwę, a w 1620 poniósł bohaterską śmierć w walce z Turkami pod Cecorą, a jego syn Jan został ranny i wzięty do niewoli. Żona wykupiła pozbawione głowy ciało męża i pochowała w żółkiewskiej kolegiacie. Syna też wykupiła, ale on wkrótce zmarł (1623). W 1626 ona również obok nich spoczęła. Kolegiatę pod wezwaniem św. Wawrzyńca Męczennika i św. Stanisława, wybudowano w latach 1606-1618. Po śmierci Reginy, wzbogacanie świątyni nadzorowała jej córka Zofia. Mężem był Jan Daniłowicz z Oleska. Ich córka Zofia Teofila odziedziczyła Żółkiew i wyszła za Jakuba Sobieskiego. Później Żółkiew stała się ulubioną siedzibą ich syna, króla Jana III Sobieskiego, który urodził się w Olesku, ale przebywał w Żółkwi. Jan przebudował żółkiewski zamek, czyniąc z niego iście królewską rezydencję. Po śmierci króla, jego wnuczka Maria Karolina de Bouillion przekazała żółkiewskie dobra Michałowi Kazimierzowi Radziwiłłowi „Rybeńce”. Kolegiata w okresie ZSRR była magazynem obsługiwanym przez dość uczciwych ludzi. Dzięki temu choć trochę uszkodzone, zachowały się ołtarze, bogato rzeźbione stalle, oraz nagrobki Żółkiewskich i Sobieskich. Główne uszkodzenia dzięki polskim sponsorom i ludziom dobrej woli, zostały naprawione, a mniejsze są wciąż jeszcze sukcesywnie usuwane. Władze lokalne w każdej sprawie są z góry na nie – informuje proboszcz. Aby coś załatwić kontaktuje się z polskimi, te z ukraińskimi i dopiero z góry przychodzą polecenia oraz naciski na miejscowe.

CAŁY TEKST TUTAJ


Adolf Głowacki 2023
Strona 1 z 36 1 2 3 4 > >>
Ostatnie aktywne Tematy
Forum Wątek Oglądane Odpowiedzi Ostatni Post
Szukam informacji / proszę o pomoc Letki Piotr 10727 1 maria
Szukam informacji / proszę o pomoc Zachariasz 65535 9 maria
Mam nowe informacje / stare zdjęcia rodzinne Protokół przedślubny. 1734 0 Jozef
Szukam informacji / proszę o pomoc ks. Aleksander Markiewicz 30931 3 Kazimierz
Szukam informacji / proszę o pomoc Młyn w Milnie. 23327 3 maria
Szukam informacji / proszę o pomoc rodzina Teofila Malec 65535 3 maria
Szukam informacji / proszę o pomoc POSZUKIWANE INFORMACJE GONT... 65535 4 maria
Mam nowe informacje / stare zdjęcia rodzinne Unikatowa księga z Milna i ... 10583 1 maria
Szukam informacji / proszę o pomoc Milno i Gontowa 65535 3 maria
Szukam informacji / proszę o pomoc Rodzina Poszwów 65535 3 Jozef
Mam nowe informacje / stare zdjęcia rodzinne Emigranci z Milna i Gontowej. 10539 0 Jozef
Szukam informacji / proszę o pomoc Józef szeliga sierant wnuczka 65535 4 Jozef
Szukam informacji / proszę o pomoc Rodzina: LOIK - PETRYK 65535 3 maria
Szukam informacji / proszę o pomoc Marcjasz/Marcijasz 65535 1 Marcjasz
Szukam informacji / proszę o pomoc szukam informacji , prosze ... 65535 1 maria
Mam nowe informacje / stare zdjęcia rodzinne Apel patriotyczny ks Tadeus... 34754 0 Kazimierz
Szukam informacji / proszę o pomoc rodzina Krąpców z Milna 65535 6 maria
Szukam informacji / proszę o pomoc WNUK z Milna 65535 3 maria
Szukam informacji / proszę o pomoc Dokumenty-własność 65535 1 harry
Szukam informacji / proszę o pomoc Kuszneryk 65535 0 maria
Najnowsze artykuły
Temat Kategoria Oglądano Data
Młyn rodziny Pomes w Milnie Przodkowie 311 26-04-2023 14:03
Milno mogło poszczycić się dwoma młynami. Jeden należał do żydowskiej rodziny Dubowego a drugi do mego prapradziadka Ludwika Pomesa, a po jego śmierci pradziadka Bronisława Pomesa. Poszukiwania śladów owego młyna stały się zaczątkiem wspaniałej przygody, która nie znalazła jeszcze finału za to przyniosła wiele ciekawych historii. Będzie mi bardzo miło jeśli podzielicie się Państwo wspomnieniami lub opowieściami z owym młynem w tle. Pozwalam sobie zamieścić wspomnienia mojej babci Jadwigi, córki Bronisława Pomesa o młynie.
Greckokatolickie księgi ślubów, indeks nazwisk A-C Przodkowie 5457 29-10-2017 16:39
od Albański do Czuma, 201 osób
Greckokatolickie księgi ślubów, indeks nazwisk D-G Przodkowie 4712 29-10-2017 16:38
od Darmohraj do Grygus, 198 osób
Greckokatolickie księgi ślubów, indeks nazwisk H-K Przodkowie 4397 29-10-2017 16:37
od Hałata do Kozak, 200 osób
Greckokatolickie księgi ślubów, indeks nazwisk K-Ł Przodkowie 4509 29-10-2017 16:36
od Kozar do Łucyszyn, 195 osób
Greckokatolickie księgi ślubów, indeks nazwisk M-O Przodkowie 5067 29-10-2017 16:34
od Machnowicz do Owczarek, 172 osoby
Greckokatolickie księgi ślubów, indeks nazwisk P-R Przodkowie 4703 29-10-2017 16:16
od Pacholczuk do Romanów, 170 osób
Greckokatolickie księgi ślubów, indeks nazwisk S-T Przodkowie 4639 29-10-2017 16:14
od Salij do Tretiak, 179 osób
Greckokatolickie księgi ślubów, indeks nazwisk W-Ż Przodkowie 4096 29-10-2017 16:13
od Wasylciów do Żydeczek, 115 osób
Greckokatolickie księgi zgonów, indeks nazwisk A-D Przodkowie 3964 29-10-2017 14:30
od Andruchów do Dec, 397 osób
Greckokatolickie księgi zgonów, indeks nazwisk D-I Przodkowie 3871 29-10-2017 14:29
od Demczyn do Iwasyk, 401 osób
Greckokatolickie księgi zgonów, indeks nazwisk J-Ł Przodkowie 3754 29-10-2017 14:27
od Jabłoński do Łoziński, 378 osób
Greckokatolickie księgi zgonów, indeks nazwisk Ł-O Przodkowie 3815 29-10-2017 14:26
od Łuciów do Owczaryk, 412 osób
Greckokatolickie księgi zgonów, indeks nazwisk P-S Przodkowie 3835 29-10-2017 14:25
od Pacholczuk do Senyk, 364 osoby
Greckokatolickie księgi zgonów, indeks nazwisk S-Ż Przodkowie 3857 29-10-2017 14:23
od Serotiuk do Żuk, 398 osób
Podziękowanie dla Sebastiana Krąpca 1864 Ze starych gazet 4330 05-06-2016 08:28
W dawnych gazetach często natrafiamy na różne podziękowania pacjentów za szczęśliwe kuracje. Zwykle są to krótkie, kilkuzdaniowe inseraty. Prezentowany w niniejszym artykule materiał prasowy jest jednak nietypowy. Raz że dotyczy ludowego chirurga z Milna. Dwa, że zawiera dość obszerny opis dwóch przypadków medycznych, z którymi miał do czynienia Sebastian Krąpiec. Jeden z nich dotyczy autora podziękowań - pana Józefa Granowskiego, ówczesnego dzierżawcy majątku Milno. Drugi opisuje kurację Lamberta Jaworczukowskiego, ekonoma z wioski Obarzańce. Przypadek ekonoma i wyleczenie jego skomplikowanych złamań jest pięknym świadectwem umiejętności Krąpca.
Kronika kryminalna z Milna - ks. Adam Wróbel Historia 4699 05-06-2016 06:56
4 wycinki prasowe z 1927 roku
Dzieje Milna w dawnych rachunkach - areszt dominikalny Milno w czasach Pawlikowskich 4741 23-01-2016 17:35
W I połowie XIX wieku nieodłącznym elementem każdego większego majątku ziemskiego był budynek w którym rezydował pan sędzia - czyli mandatariat. A obok, dominikalny areszt, czyli tak zwana \"koza\". Podobnie było i w Milnie...
Dawni Milnianie - przysiężny Jaśko Zając Historia 4322 23-01-2016 17:27
Jaśko Zając wspomina w protokole o swojej kryminalnej przeszłości (\"byłem raz za pobicie Złodzieja w Indygacyi i Kryminałem karany\"). Trafiliśmy na informację, że odsiadywał karę we Lwowie, w przerobionym na więzienie dawnym klasztorze karmelitów...
Dzieje Milna w dawnych rachunkach - pensje w 1851 roku Milno w czasach Pawlikowskich 4925 21-01-2016 14:36
Pensje ówczesnych pracowników folwarku wraz z dodatkami w ziarnie
O projekcie
Inicjatorem i fundatorem założenia strony był Milnianin, Pan Władysław Zaleski z Warszawy. Od roku 2009 projekt Milno na Podolu jest prowadzony nieodpłatnie przez wolontariuszy. Coroczna opłata za miejsce na serwerze internetowym i nazwę domeny milno.pl jest pokrywana ze składek uczestników Zjazdów Milna i Gontowej
Zmień wygląd strony
Skórka
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieRejestracja
Zapomniane hasło?
Krótkie wiadomości
Tylko zalogowani mogą dodawać krótkie wiadomości.

~Zdzislaw
DATA: 09/09/2023 18:26
Szukam informacji o rodzinach Byczków i Albańskich z Gontowy , szczególnie gdzie się osiedlili , w jakich rejonach czy miejscowościach obecnej Polski . Zapraszam mających wiedze na ten temat do kontak

^maria
DATA: 14/02/2020 19:45
Gontowiecki dzwon wykopali tz. "czarni archeolodzy" i nie wiadomo co z nim się stało

~zalz
DATA: 25/05/2019 19:56
Polecam książkę, druk komputerowy Dolka Głowackiego ze Szczecina poswieconą wsi Milno. Zbyszek Zaleski, Franusiów i Krawców syn

~marikot
DATA: 17/06/2018 09:14
Poszukuję info o Mariannie Formickiej z matki Wójtowicz

^Kazimierz
DATA: 03/01/2017 15:59
Użytkownika 'kasia88' prosimy o kontakt z administratorami

^Kazimierz
DATA: 15/10/2016 14:45
Użytkownika 'Lemona' prosimy o kontakt z administratorami

^Kazimierz
DATA: 20/07/2016 22:44
Użytkowniczka 'sylwiab' proszona o kontakt z administratorami

^Kazimierz
DATA: 17/03/2016 15:53
Użytkownika 'anna drozda' prosimy o kontakt z administratorem

^Kazimierz
DATA: 26/11/2015 22:28
Dzięki Maciejowi nowy album: Milnianie na Cmentarzu w Lutolu Suchym

^maria
DATA: 10/08/2015 21:02
W VIII Zjeździe Milnian i Gontowian udział wzięło 80 osób

Najnowsze zdjęcia


Kielich i patena


Kielich i patena


Kielich i patena


Kielich i patena


Kielich i patena


Kielich i patena


Kielich i patena


Kielich i patena

Security System 1.7 Š 2006 by BS-Fusion Deutschland
CTracker - cback.de


Copyright ©Grupa Przyjaciół Milna. Wykonanie: Remek Paduch & Kazimierz Dajczak 2008-2018