Kolędujmy razem
Dodane przez MariaM dnia Stycznia 24 2013 23:02:32

Dobiega do końca wyjątkowy i oczekiwany co roku, czas Bożego Narodzenia. Nie tylko w dzieciństwie pragniemy aby trwał jak najdłużej. Dla dzieci to czas szczególny ze względu na tradycję, prezenty, choinkę, dla nas ludzi dorosłych to czas nadziei, miłości. Dlatego pragniemy aby trwał jak najdłużej. Jednym z elementów okresu Bożego Narodzenia jest śpiewanie kolęd. Tradycja śpiewania w naszych domach niestety zanika, gdyż najczęściej kolędy i pastorałki słuchane są w telewizji, przy okazji różnych koncertów bożonarodzeniowych. Pod względem artystycznym są wykonywane perfekcyjnie, w pięknej scenerii. Jednak brak nam atmosfery dzieciństwa, kiedy śpiewaliśmy wspólnie przy stole nie tylko w Boże Narodzenie, ale i w zimowe długie wieczory. Wykonując te stare pieśni, tak jak robili to nasi rodzice, dziadkowie, przodkowie, mamy poczucie wspólnoty z nimi, z tymi ludźmi, którzy żyli przed nami. Czujemy, że jesteśmy stąd, że łączy nas wspólny los.

Maria Markowicz (Krąpiec), Pacholęta

CZĘŚĆ II - w rozwinięciu tego newsa
Rozszerzona zawartość newsa

Wspólne śpiewanie przy domowym stole stwarza też wyjątkową, atmosferę. Zbiorowe śpiewanie jest czymś, co ludzi bardzo zbliża, ale śpiewanie kolęd to coś szczególnego. Wszyscy śpiewamy pieśni, które znamy, lubimy i dobrze nam się kojarzą, bo pamiętamy je z dzieciństwa, bo są ciepłe, melodyjne, piękne. Siedząc przy choince w gronie innych śpiewających, czujemy z nimi szczególną bliskość, radość ze spotkania. Kolędy nigdy nie poszły w zapomnienie, ponieważ przekazywano je z pokolenia na pokolenie.
W Pacholętach we wrześniu ubiegłego roku powstał Zespół -Macierzanka-, składający się z mieszkańców Pacholąt, jak również tych które już tu nie mieszkają, ale ich korzenie są stąd, a właściwie z Kresów Rzeczpospolitej - z Milna i Gontowy. Teraz w okresie Bożego Narodzenia postanowiłyśmy się spotkać i pośpiewać kolędy, z którymi chcemy podzielić się z wszystkimi odwiedzającymi stronę"MILNO". Jeżeli chcecie nas posłuchać i razem z nami "pokolędować" to zapraszamy. Mam nadzieję, że i Wam udzieli się nasza wspaniała atmosfera, a radość Bożego Narodzenia będzie trwała do następnych Świąt.

Maria Markowicz (Krąpiec), Pacholęta