Strona Główna ˇ Forum ˇ Zdjęcia ˇ Teksty ˇ Szukaj na stronieNiedziela, Kwietnia 21, 2024
Nawigacja
Portal
  Strona Główna
  Forum
  Wszystkie teksty
  Mapa serwisu

Ilustracje
  Galeria zdjęć
  Album
  Stare mapy
  Stare pieczęcie

Teksty
  Historia
  Przodkowie
  Czasy Pawlikowskich
  Czasy przedwojenne
  II wojna światowa
  Po wojnie
  Zasłużeni Milnianie
  Adolf Głowacki:
Milno - Gontowa
  Ze starych gazet

Plany zagród
  Mapka okolic Milna
  Milno - Bukowina
  Milno - Kamionka
  Milnianie alfabetycznie
  Gontowa
  Gontowianie alfabetycznie

Literatura
  papierowa
  z internetu

Linki
  Strony o Kresach
  Przydatne miejsca
  Biblioteki cyfrowe

Konktakt
  Kontakt z autorami

Na stronie
Milno na Podolu
Najnowszy użytkownik:
szweryda
serdecznie witamy.

Zarejestrowanych Użytkowników: 156
Nieaktywowany Użytkownik: 0

Użytkownicy Online:

maria 6 dni
sierp 1 tydzień
Kazimierz 1 tydzień
Jozef 2 tygodni
MarianSz11 tygodni
Adolf16 tygodni
jola9b21 tygodni
zenekt23 tygodni
Zakrzewski26 tygodni
Adam27 tygodni

Gości Online: 15

Twój numer IP to: 44.210.149.205

Artykuły 331
Foto Albumy 67
Zdjęcia w Albumach 1882
Wątki na Forum 47
Posty na Forum 133
Komentarzy 547
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieRejestracja
Zapomniane hasło?
Zagłosuj na nas

KRESY

Pasieczyska dworskie w Milnie w 1814r
Pasieczyska dworskie w Milnie w 1814 roku.

Do dworu mileńskiego należały cztery pasieczyska.

Pasieczysko pierwsze było na Halawie, chrustem wysoko i gęsto w kwadrat obłożone. Przed tem Szopa, w której z frontu po lewej ręce tylko jedna jest ściana z chrustu grodzona, gliną wylepiona i nad którą dach na krokwiach snopkami poszyty, do tey drzwi dębowe na biegunach z zamkiem i kluczem drewnianemi. W tej szopie po prawej ręce Stebnik do zimowania pszczół, w ziemi kopany, ściany i powała opótkami dębowemi dylowane mający, nowego poszycia potrzebujący, do którego drzwi są dębowe pojedyncze na biegunie z okowem. W tyle Pasieki drzwiczki małe dębowe z zasuwą. W pośrodku zaś pasieki znajduje się poręczów dębowych na słupkach i ligarów kilka. Tamże Chałupa dla Pasiecznika z drzewa budowana, w której ściany walkowane a dach na krokwiach snopkami poszyty. Do Sieni drzwi dębowe na biegunach z zakrętką drewn. Komin z chrustu grodzony, gliną wylepiony nad dach wyprowadzony. Z Sieni po prawej ręce drzwi dębowe, bez okowu do Izby gdzie powała walkowana, okien troje z szkła różnego, piece ogrzewalny, piekarski i komin kamienne. Wyszedłszy do Sieni po lewej ręce komora, do której drzwi dębowe bez okowu. Na Podwórzu chlewków dwa z chrustu grodzonych, nad którymi słomą mierzwioną jest pokryty, do tychże drzwiczek z chrustu dwoje. W tyle tego domu jest Ogródek na warzywa chrustem ogrodzony.
Obwód tego Pasieczyska z Ogródkiem podług geometrycznego rozmiaru. Jeden morg, Sto Dwadzieścia Sążni w sobie zawiera.

Pasieczysko drugie w Głuchym Gaju chrustem gęsto i wysoko w kwadrat zagrodzone a nad płotem w okrąg daszek na słupach, płetewkach i krokiewkach snopkami poszyty, reperacji, co do płotu i dachu potrzebujący. Wchodząc do Szopy z chrustu grodzonej, nad którą dach na krokwiach snopkami pokryty stary, są drzwi dębowe na biegunie z zasuwą. Z tąd wchodząc na Podwórze chrustem ogrodzone są proste wrota z woryn. Dalej na temże Chałupa dla Pasiecznika z drzewa budowana, o ścianach walkowanych, nad którą dach na krokwiach snopkami pokryty. Wchodząc do Sieni, drzwi dębowe pojedyncze na biegunie z zakrętkami, w tej Komin z chrustu grodzony, gliną wylepiony nad dach wyprowadzony. Po lewej ręce Izba do której drzwi bukowe bez okowu, w tej powała walkowana, okien dwoje z szyb różnych, piec ogrzewalny, piekarski i komin kamienne. W Sieniach po prawej stronie Komora do której drzwi dębowe bez okowu , powała z krąglaków cienkich dębowych. Z tej Chałupy wyszedłszy Podwórze po lewej ręce Obórka krągła z chrustu grodzona, nad którą dach na kluczynach słomą mierzwioną pokryty. Dalej Chlewek także z chrustu grodzony a dach na kluczynach słomą miętą pokryty, do którego drzwiczki z chrustu wyplecione. Przy tej Pasiece jest Ogród wawrzywny dla Pasiecznika, chrustem grodzony.
Obwód tego Pasieczyska Dwa Morgi Sześćset Dwadzieścia Dwa Sążni zawiera.

Pasieczysko trzecie na Czarnego zwane nad Podliskami w Krzakach gdzie się znajduje Sadek niewielki z drzew fruktowych i z szczepów różnych, od pola okopane rowem, w którym wrota między dwoma słupami. Dalej Chałupa na słupach dębowych, ściany walkowane mająca, nad którą dach na krokwiach słomą mierzwioną pokryty. Wchodząc do Sieni drzwi ordynaryjne na biegunach z zakrętką drewn. Komin walkowany nad dach wyprowadzony. Z tąd drzwi do Izby dębowe bez okowu, powała z chrustu zapleciona i gliną wylepiona, okien dwoje z różnych szyb zielonych, bez okowu, piece ogrzewalny i piekarski z bołdurem kamienne. Pasieka, przy której Szopa na ulu z chrustu grodzona dach na krokwiach snopkami poszyty. W tej Stebnik na pszczoły w ziemi kopany, opółkami dębowymi w ścianach i powale dylowany, do którego drzwi dębowe pojedyncze na biegunach drewniane z ryglem i kluczem krzywym żelaznym. Pasieka płotem wysokim ogrodzona, cierniem otarniona u wierzchu, do niej drzwi dębowe na biegunie z zakrętką drewnianą.
Obwód tego Pasieczyska 1 Morg 1235 Sążni wynosi.

Pasieczysko czwarte w Lipniku, czyli w Lasku Drańcza górna zwanym, chrustem gęsto i wysoko w kwadrat zagrodzone, z wierzchu tarniną wyłożone. Wchodząc do Szopy z chrustu grodzonej, nad tą dach na krokwiach snopkami poszyty, drzwi dębowe pojedyncze bez okowu z zasuwą. Po prawej ręce Stebnik w ziemi, w którym ściany i ściel z opótków dębowych drzwi do tego dębowe na biegunie drewnianym z ryglem i kluczem żelaznemi. W pośrodku tej Pasieki są poręcze na słupkach dębowych z ligarami, w tyle zaś drzwi dębowe na biegunie drewnianym bez okowu. Dalej jest Chałupa dla Pasiecznika z drzewa budowana o ścianach walkowanych, nad którą dach na krokwiach snopkami poszyty. Do Sieni drzwi dębowe na biegunie z zamkiem drewn. gdzie komin z chrustu grodzony, gliną wylepiony, nad dach wyprowadzony. Po lewej stronie Sieni Izba, do której drzwi bukowe o szybach różnych, bez okowu, piece ogrzewalny i piekarski z kominem kamienne, ław dębowych ordynaryjnych 2 i winklowa ławka przy piecu jedna. Z Sieni po prawej ręce same tylko próżne odźwirki do Komory.
Obwód cały opisanego Pasieczyska wraz z Chałupą, podług rozmiaru geometrycznego Pięć Morgów Czterysta Sześćdziesiąt Sześć Sążni wynosi
Maria Zaleska zd.Dec
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Copyright ©Grupa Przyjaciół Milna. Wykonanie: Remek Paduch & Kazimierz Dajczak 2008-2018