Strona Główna ˇ Forum ˇ Zdjęcia ˇ Teksty ˇ Szukaj na stronieWtorek, Lipca 16, 2024
Nawigacja
Portal
  Strona Główna
  Forum
  Wszystkie teksty
  Mapa serwisu

Ilustracje
  Galeria zdjęć
  Album
  Stare mapy
  Stare pieczęcie

Teksty
  Historia
  Przodkowie
  Czasy Pawlikowskich
  Czasy przedwojenne
  II wojna światowa
  Po wojnie
  Zasłużeni Milnianie
  Adolf Głowacki:
Milno - Gontowa
  Ze starych gazet

Plany zagród
  Mapka okolic Milna
  Milno - Bukowina
  Milno - Kamionka
  Milnianie alfabetycznie
  Gontowa
  Gontowianie alfabetycznie

Literatura
  papierowa
  z internetu

Linki
  Strony o Kresach
  Przydatne miejsca
  Biblioteki cyfrowe

Konktakt
  Kontakt z autorami

Na stronie
Milno na Podolu
Najnowszy użytkownik:
szweryda
serdecznie witamy.

Zarejestrowanych Użytkowników: 156
Nieaktywowany Użytkownik: 0

Użytkownicy Online:

maria 3 dni
Kazimierz 3 dni
Jozef 3 tygodni
WEBHELA 9 tygodni
zenekt10 tygodni
sierp13 tygodni
MarianSz23 tygodni
Adolf28 tygodni
jola9b33 tygodni
Zakrzewski38 tygodni

Gości Online: 4

Twój numer IP to: 3.233.232.160

Artykuły 331
Foto Albumy 67
Zdjęcia w Albumach 1882
Wątki na Forum 47
Posty na Forum 133
Komentarzy 547
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieRejestracja
Zapomniane hasło?
Zagłosuj na nas

KRESY

Skargi chłopów mileńskich cz.2 - kwiecień 1849
(Fragmenty podkreślone - jak na oryginalnym dokumencie)adres listu


Do Przes.[wietnego] Ces.[arsko] Król.[ewskiego] Urzędu Cyrkularnego w Złoczowie

Włościani Mileńskie, z Części Podliszek, Mikoła Horochowski, Zacharko Duszyński, Michałko Dzul, Jacko Romaniewicz, Iwan Dzul, Jędrzej Mielnik, Jan Gamalewicz, Fedko Nisterczuk, Jacko Łucyk, Pawło Pacian -

upraszają Prz. Ces. Król. Urząd Cyrkularny, żeby raczył na gront Komisją Cyrkularną do Milna delegować, żeby Pastwiska Gromadzkie, które Skarb samowładnie odebrał, a Gmina podatki Monarchiczne opłaca, nam zwrocone było, a o skutku naszego Podania zapoprzez Załozieckie miejskie Kamerny zawiadomić

w Sprawie Poddanczy.

Prześwietny Ces. Królewski Urzędzie Cyrkularny,

Więcy razy udawali się niży podpisani włościani wsi Milna, do Szanownej Zwierzchności miejscowej, z tą potrzebą, ażeby pole orne, sianożęci które Skarb Mileński, samowładnie od wielu włościan mileńskich odebrał, i na użytek Skarbowy obrócił - nam zwrócone były, - lecz ubiegi nasze u Szanownej Dominii są do dziś dnia daremne - - - gdyż Zwierzchność miejscowa, a właściwie pan mandatariusz oznajmił nam, że gdybyśmy, nietylko do Ces. Kro. Urzędu Cyrkularnego, ale i do Wyższy Instancji udali się, nic nie uzyskamy. Z tych powodów udajemy się do łaski, i Miłosierdzia Ces. Król. Urzędu Cyrkularnego, z tą najpokorniejszą prośbą, żeby raczył w tym względzie działać, aby gronta nasze nam na powrót zwrocone były, - a to! -

Andruch Horochowski, dla słabości zdrowia nie mógł pole swoje sam obrabiać, przyjął w dom swój Zięcia imieniem Jacko Dzul - i zdał na niego całe gospodarstwo. Wkrótce w czasie rekrutacyi Skarb oddał Jacka Dzula do C.K. Wojska Austriackiego, a gront odebrał i na użytek Skarbowy obrócił. Gdy podpisany syn po zmarłym Ojcu ś.p. Andruchu Horochowskim, - Mikoła Horochowski, do lat zupełnych doszedł i na chałupie ojcowski osiadł, - upominałem się, o zwrocenie pola ornego, które do tej chałupy należało, i ś.p. Ojciec mój używał - żeby mi jako prawnemu Sukcessorowi zwrocony było - - ale nie mogie uzyskać. - Dla dobrego udowodnienia, że ten gront na mnie sukcessionalnie spada, raczy Prz. Ces. Krol. Urząd Cyrkularny, wziąść przegląd Metryki czyli Ksiegi Urbarialny, które w C.K. Cyrkularny Registraturze znajdują się, przekonać się raczy, - że te pole na Ojca mego Andrucha Horochowskiego, a potym na Szwagra mego Jacka Dzula, jest w Księgach zapisany.

Pastwiska gromadzkie, które od niepamiętnych czasów włościani części Podlisek, do pasienia bydła miało przeznaczone, Skarb wystawił Karczmę, za które pobiera rate od Arendarza, a reszte pastwiska wyznaczył niektórym włościanom na ogrody, i chałupy dla tych pobudował, jako to Iwanowi Łucykowi, któren wybudował chałupę i inne zabudowania, i ogród duży z pastwiska gromadzkiego temuż wydzielił, Michałowi Kusznirykowi, nadał Skarb także z pastwiska gromadzkiego w dwóch miejscach ogrody, i chałupę pobudował, Stepkowi Kulczyńskiemu, wydzielił także, z pastwiska ogród, i plac na pobudowanie chałupy, - i Jackowi Łucykowi, wyznaczył także ogród z pastwiska gromadzkiego, - - resztę zaś pastwiska gromadzkiego które blisko morgów 4. znajduje się, odebrał Skarb na swój użytek, - obsiał na ogrody, a z reszty siano zbiera.

Od Michała Dzula, Iwana Dzula, Tymka Serotiuka którzy mieli swoje pole orne, a w kończach tegoż po kawałku tak zwane Szumiszki Skarb znajdujące się na tych Szumiszkach drzewa opałowe, wyciąć kazał - a pola na swój obrócił użytek.

Od Semka Bocka, Kościa Łucyka, Wasyla Petryka, którzy mieli gront dwudniowy, Skarb wszystkie trzy gronta odebrał i w potrzeby swoje używa.

Tak zwane Pastwisko Lipniki, które gromada zawżdy używała, Skarb odebrał, i w łan obrócił.

Będąc tak niesprawiedliwie, od Skarbu Mileńskiego, ograniczonym, że nie mamy nigdzie wolnego pastwiska dla bydła swego, a Podatek Monarchiczny za pastwisko opłacamy, Skarb jak już nadmieliśmy jedno na swój użytek obrócił, - a drugie pomiędzy ludzie rozdał, od których powinności sobie musieli, z tych to powodów zanosimy naszę najpokorniejszą prośbę, aby Przes. Ces. Król. Urząd Cyrkularny raczył nam być pomocnym i Komisją z Urzędu C.K. Cyrkularnego naznaczył, która by z Metryk Józefińskich, które w Aktach Cyrkularnych znajdują się, przegląd wzięła, i przekonała się, że te wszystkie gronta, i pastwiska które powyż namieniliśmy, na Gromadę, czyli Pola Rustykalne ale nie na Skarb jest wpisane, a Skarb samowładnie od Gromady odebrał, - bo jeżeli Prz. Ces. Kr. Urząd Cyrkularny niniejsze Zażalenie, do rozstrzygnienia, i załatwienia, na Dominium miejscowe zda, to nigdy do zupełnego skutku nie doprowadzi, i tylko tak działać będzie, żeby nasze pretensje do Skarbu w jak najdłuższe lata zwlekała, - gdyż oczywiście rozumi się samo ze siebie, że Zastępca Dominikalny od Dziedzica przyjęty, i od tegoż płatny, stronę tegoż (gdyby i najniesprawiedliwi) utrzymywać musi, - gdyż inaczy utracił by miejsce. Za tym upraszamy odeligowanie na gront Cyrkularny Komisji, która by po rozstrzygnieniu naszych zażaleń, przeciw Państwu Milno, sprawiedliwość wymierzyła.

Na koniec! - Ponieważ Zwierzchność miejscowa nigdy nam nadesłane Rezolucje, od Przes. Ces. Kr. Urzędu doręczyć niechce, i taji, że żadnej Rezolucji nie ma, za tym upraszamy aby C.K. Urząd Cyrkularny, nas za podanie nasze Rezolucją zawiadomić raczył przez Miejskie Załozieckie Kancelarie Kamerny o szkutku tego podania.

Milno dnia 16go Kwietnia 1849.

Mikoła Horochowski (+)
Zacharko Duszyński (+)
Michałko Dzul (+)
Jacko Romaniewicz (+)
Iwan Dzul (+)
Jędrzej Mielnik (+)
Jan Gamalewicz (+)
Fedko Nisteryk (+)
Jacko Łucyk (+)
Pawło Pacian (+)
Hryć Macibrocki (+)

Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Copyright ©Grupa Przyjaciół Milna. Wykonanie: Remek Paduch & Kazimierz Dajczak 2008-2018