Strona Główna ˇ Forum ˇ Zdjęcia ˇ Teksty ˇ Szukaj na stronieWtorek, Lipca 16, 2024
Nawigacja
Portal
  Strona Główna
  Forum
  Wszystkie teksty
  Mapa serwisu

Ilustracje
  Galeria zdjęć
  Album
  Stare mapy
  Stare pieczęcie

Teksty
  Historia
  Przodkowie
  Czasy Pawlikowskich
  Czasy przedwojenne
  II wojna światowa
  Po wojnie
  Zasłużeni Milnianie
  Adolf Głowacki:
Milno - Gontowa
  Ze starych gazet

Plany zagród
  Mapka okolic Milna
  Milno - Bukowina
  Milno - Kamionka
  Milnianie alfabetycznie
  Gontowa
  Gontowianie alfabetycznie

Literatura
  papierowa
  z internetu

Linki
  Strony o Kresach
  Przydatne miejsca
  Biblioteki cyfrowe

Konktakt
  Kontakt z autorami

Na stronie
Milno na Podolu
Najnowszy użytkownik:
szweryda
serdecznie witamy.

Zarejestrowanych Użytkowników: 156
Nieaktywowany Użytkownik: 0

Użytkownicy Online:

maria 3 dni
Kazimierz 3 dni
Jozef 3 tygodni
WEBHELA 9 tygodni
zenekt10 tygodni
sierp13 tygodni
MarianSz23 tygodni
Adolf28 tygodni
jola9b33 tygodni
Zakrzewski38 tygodni

Gości Online: 3

Twój numer IP to: 3.233.232.160

Artykuły 331
Foto Albumy 67
Zdjęcia w Albumach 1882
Wątki na Forum 47
Posty na Forum 133
Komentarzy 547
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieRejestracja
Zapomniane hasło?
Zagłosuj na nas

KRESY

Skargi chłopów mileńskich cz.6 - październik 1851


adres listu


Do Najjaśniejszego Pana Cesarza Króla i Monarchi naszego Franciszka Józefa Pierwszego

pokorna prośba od Gminy Mileńskiej z Galicyi Austryackiej z Obwodu Złoczowskiego dominie Milno jak wewnątrz

Wasza Cesarsko - Królewska Apostolska Moc!

My najpokorniejsi słudzy i tułaczy waszej Cesarsko królewskiej wszechwładności Berła Austryackiego - jako Najjaśniejszego Cesarza Króla i Pana Monarchii niezmierzonej, błagamy i zanosimy na klęczkach, naszą najpokorniejszą prośbę o wejrzenie okiem niezmierzonej sprawiedliwości; której tyle już doznaliśmy, i pokładamy ufność największą, że i teraz wasza najwyższa Cesarsko królewska Apostolska władza w sprawiedliwość wejrzeć rozkaże.

Mając różne pokrzywdzenia od naszych Panów Dziedziców Włości Królestwa Galicyi obwodu Złoczowskiego a mianowicie Wsi Milno należącej Dziedzicowi i Panu Ritter v.[on] Pawlikowski i od Jego zastępców ośmielamy się o takowe użalać przed Tronem Najjaśniejszego Monarchi - z których to pokrzywdzeń niektóre w krótkości podajemy.

1. Pastwiska nasze Gromadzkie od Bezodni zwane na błotach i polach za które Gmina Podatek Ces. Król. opłaca, dominium odebrała, i takowe używa wzbroniwszy Gminie wszelki wygoń na takowe pastwiska - przez co wielki niedostatek w bydle roboczym ponosiemy, nie mając gdzie takowego popaść; a tak nie możemy tyle bydła utrzyma ile nam roboczego do uprawy roli i nieroboczego do naszych użytków jest potrzeba - z czego wynika, że jeżeli któren włościan nie chce sprzedać bydła musi wynajmywać pastwisko u przyległych dominiów, za co musi srogo odrobić.

2. Opału żadnego z dominiów nie mamy, ani opłaty ani też żadnych materyałów do poprawy budynków naszych, a jeżeli któren włościanin takowych Artykołów niezbędnie potrzebuje, jest przymuszonym kupić, za ostatni swój grosz zarobkowy, a jeżeli takowy mu nie wystarcza, dobytek zbywa i poprawy chat i budynków czynić musi aby pustką nie stało. A jest wiele między Gminą Mileńską włościan, którzy mają sianożęć z lasami, lecz takowych drzew wycinać dominium nie dozwala.

3. Pustych gruntów Rusticalnych znajduje się w Gminie Mileńskiej kilka które zostały pustkami przez wymarcie Gospodarzów, a będąc tychże sukcesorowie małoletniemi i nie mogąc obstać ciężarom Pańszczyźnianym gruntu odrzec się musiały, a gdy o takowe teraz się upominają, dominium wrócić nie chce.

4. Jacko Szkorupa włościan tutejszej Gminy, będąc przysiłowanym od dominii tutejszej w roku 1847 w czasie, gdy jeszcze powinności pańszczyźniane istniały, dla objęcia gruntu Rusticalnego po zmarłym i bez sukcesorów Jacku Łoik- dla utrzymania się na którym to gruncie dominia Mileńska wydała Cessyi na piśmie dla Jacka Szkorupy czyniąc takowy grunt jego własnością i jego sukcesorów - grunt zaś mniejszy będący w używaniu Jacka Szkorupy oddała dominium współwłościaninowi Pawłowi Pacian. Gdy zaś z woli Najjaśniejszego Cesarza Króla Monarchi i Pana ciężary pańszczyźniane roku 1848 na dniu 15 Maja zostały zniesione - został pomieniony Jacko Szkorupa od dominium siłowany do odbywania powinności Skarbowych, któren odbył od 15 Maja 1848 do ostatniego Grudnia r.b. 43 dni ciągłych paro konnych bez najmniejszego wynagrodzenia - a widząc takową niesłuszność robić poprzestał - Dominium a zatym chce i stara się wszelkiemi sposobami grunt odebrać i siać takowego nie dozwala - udawał się pomieniony do Prześwietnego Ces. Król. Obwodu Złoczowskiego lecz dotychczas po kilkakrotnym podaniu z drogi prawa finalnej Rezolucji żadnej nie otrzymał i nie jest pewnym używania - chociaż ten grunt jest mu nadany nie z dominikalnego, lecz zawsze z Rusticalnych gruntów, a mianowicie jak wyżej po ś.p. Jacku Łoik wzięty Włościaninie Mileńskim.

Głoszono nam przez Księży ażebyśmy nasze wszystkie krzywdy jakie tylko mamy mieli pospisywane, jakoby miała Komissja Prześwietna Wiedeńska zjechać i takowe rozstrzygnąć, lecz jeszcze takową nie otrzymaliśmy.

5. Jaśko Dec włościan Gminy Mileńskiej o wzięty grunt, czyli o swoje ojczyzny po zmarłym ś.p. Ojcu tegoż Jaśka Deca, a oddany przed 28 laty w posiadanie i używanie innego włościana nieprawnie, procesuje się pomieniony właściciel i sukcesor prawy Jaśko Dec syn zmarłego ojca ś.p. Błażka Dec, przeciw Jana Olejnika, włościana Gminy Mileńskiej, któren ten grunt jego posiada, od lat czterych, wydając pieniądzy na takowy proces i niszcząc się do ostatniego, żadnego skutku tego procesu nie otrzymał, i tak jeszcze bardzo wiele innych podobnych pokrzywdzeń w Gminie się dzieje - że ubogi niejeden włościan spróbując kilka razy, i opłaciwszy stempli procesowe i Pisarza zniszczywszy się do reszty, najsprawiedliwszy proces odstąpić musi - albowiem nie ma czym koszta procesyjny opłacać - a przeciwnik tegoż mając się dobrze kilkanaście laty może się opierać procesowi przeciw sobie wydanemu.

Podając tą naszą najpokorniejszą prośbę błagamy Najjaśniejszego Pana Cesarza i króla o wejrzenie w tą nasza krzywdę i zesłanie dla rozstrzygnięcia tej sprawy przez Komisję.

Milno dnia 19 Oktobra 1851.
cesarz Franciszek Józef I
cesarz Franciszek Józef I
pocztówka z czasów I wojny światowej
oryginał w zbiorach administratorów strony "Olejów na Podolu"
dar od Pana Roberta Adamowicza ze SzczecinaKomentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Copyright ©Grupa Przyjaciół Milna. Wykonanie: Remek Paduch & Kazimierz Dajczak 2008-2018