Strona Główna ˇ Forum ˇ Zdjęcia ˇ Teksty ˇ Szukaj na stronieCzwartek, Lutego 22, 2024
Nawigacja
Portal
  Strona Główna
  Forum
  Wszystkie teksty
  Mapa serwisu

Ilustracje
  Galeria zdjęć
  Album
  Stare mapy
  Stare pieczęcie

Teksty
  Historia
  Przodkowie
  Czasy Pawlikowskich
  Czasy przedwojenne
  II wojna światowa
  Po wojnie
  Zasłużeni Milnianie
  Adolf Głowacki:
Milno - Gontowa
  Ze starych gazet

Plany zagród
  Mapka okolic Milna
  Milno - Bukowina
  Milno - Kamionka
  Milnianie alfabetycznie
  Gontowa
  Gontowianie alfabetycznie

Literatura
  papierowa
  z internetu

Linki
  Strony o Kresach
  Przydatne miejsca
  Biblioteki cyfrowe

Konktakt
  Kontakt z autorami

Na stronie
Milno na Podolu
Najnowszy użytkownik:
Malla76
serdecznie witamy.

Zarejestrowanych Użytkowników: 155
Nieaktywowany Użytkownik: 0

Użytkownicy Online:

Kazimierz 2 dni
maria 1 tydzień
MarianSz 2 tygodni
Adolf 7 tygodni
jola9b12 tygodni
zenekt15 tygodni
Zakrzewski17 tygodni
Jozef19 tygodni
Adam19 tygodni
dark21 tygodni

Gości Online: 3

Twój numer IP to: 44.210.77.73

Artykuły 331
Foto Albumy 67
Zdjęcia w Albumach 1882
Wątki na Forum 47
Posty na Forum 133
Komentarzy 547
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieRejestracja
Zapomniane hasło?
Zagłosuj na nas

KRESY

Skargi chłopów mileńskich cz.1 - luty 1849


adres listu


Do Przes.[wietnego] Ces.[arsko] Król.[ewskiego] Urzędu Cyrkularnego w Złoczowie

Włościani Mileńskie

upraszają Prze. C. Kr. Urzędu Cyrkularnego, by raczył się za nami ująć, żeby Skarb Mileński nam nasze gronta, które poodbierał zwrócił, i nie bronił nam zrębu drzewa w naszą potrzeb, na naszych własnych sianożęciach

w Sprawie Poddańczy

Przes. Ces. Krol. Urzędzie Cyrkularny

Ponieważ Państwo Milno, od dawnych lat, u niektórych Włościan Mileńskich, tak zwane "Zachody" czyli podpasiecza i sianożęci poodbierali, na swój własny użytek, a w zamian nam po czasie nie ze swego własnego łanu, ale z Gromadzkich pustek, i powtórnie w takich miejscach gdzie błota i niedostępne rudawiny znajdują się nadał, jako to

a) Andruch Łucyk miał własny swój Zachód z dziada i pradziada, sukcesjonalnie po Ojcu swoim nabył, od którego podatek opłaca i ma arkusz indywidualny, jako to jest własność jego, Skarb zabronił mu na tymże Zachodzie, drzewo w potrzeb swoje rębać.

b ) Michał Buła ma swego Zachodu morgów 11 przez lat kilkanaście, przychowali sobie drzewa opałowego przez te lata, Skarb Państwa Milna zbrania, tak na opał, jako tyż na budynki restaurowanie drzewa rąbać.

c) Onufryi Bednarz chociaż ma swój własny Zachód, Skarb najsurowiej zabronił mi drzewo na mojej własny sianożęci, czyli Zachodzie rąbać - grożąc że gdy postrzeżony będę, Leśny ma prawo, w serce strzelić, jak psu - to słyszał Wojtek Piątkowski, Matwi Buracki, i Jędrzey Dec, któren to ostatni był w sieniach, stojąc pode drzwiami.

d) Michał Zaleski, ma toż samo swój własny Zachód, między Gromadzkiemi polami położony, prawem Kupna nabyty przez ś.p. Ojca, - zabroniono mi jest rabanie drzewa.

e) Semko Sochecki, miał swe sianożęcie, na którym były i drzewa, takowy zrąb zabroniono, w jego własnym lesie - pomimo tego miał sianożęci morgów 4 która przypierała do łanu Pańskiego na Hylawie, Skarb odebrał, a zamiast 4 morgów, nadał mnie morgów 2 z cudzy sianożęci, - o które się sukcesor tego grontu o zwrócenie upomina.

f) Jaśko Dec miał swój Zachód, Skarb ze wszystkim drzewo opałowe wyrąbać kazał, a przez rąbanie wzmiankowanego drzewa wyłamano mnie i drzewo urodzajne, tera znajdujący się chrust na tym Zachodzie, li na oplate sposobny, na me własne potrzeb, Skarb rąbać zabronił.

g) Michałowi Marciaszowi, przed lat 11tu były Rządca Łazowski kazał w mym Zachodzie któren całkiem rowem był okopany i graniczył z ludzkiemi, a z drugiej strony z miejskiemi grontami, drzewa wyrąbać, zrąbawszy dębów szt. 70. które po 4 konie pod jednego zakładano, ten wszystek materiał, w potrzeb Skarbowe wypotrzebywał, a resztę drzew na opał wyciął, którego narąbano stosów 77. i tym sposobem całkiem Zachód wyniszczył i drzewa.

h) Pańko Karaim ma Zachód na Hylawie, Skarb pierwy zabraniał mi siano kosić, - a późni zezwolił takowy zasiewać, drzewa znajdujące się w tym Zachodzie, Skarb lepsze w swoje potrzeb wyciąć kazał, a resztę zbrania mi rąbać, w potrzeb moje.

j) Jaśko Dec ma na Hylawie także Zachód, któren przytyka o miedzę Pańka Karaima, tym samym sposobem co ad Liti. h) Skarb i ze mną postąpił.

k) Łesko Bednarz, ma na Hylawie swój Zachód, lecz Skarb Mileński tym sposobem jak ad Lit. h) i j) postąpił.

l) Marcin Zając miał Zachód na Hylawie, któren jedną stroną do Pańskiej sianożęci przytykał, Skarb takowy Zachód odebrał a dał kawałek sianożęci w drugim miejscu, z Gromadzkich pustek na Kanałach zwane, położenie tej sianożęci składa się po większej części z rudawin.

ł) Anton Prasoła miał Zachód na Hylawie, Skarb tym samym sposobem jak ad Litt. l) odebrał, i w podobnież takim miejscu jak powyż nadał.

m) Łeskowi Bednarzowi sianożęć odebrana, a tym samym sposobem, z pustek Gromadzkich, inna sianożęć nadana.

n) Stachowi Byniszewskiemu Skarb odebrał sianożęć która zawierała w sobie morgów 9 sążni 20, a z Gromadzkich pustek w innym miejscu tyleż nadała, lecz ta sianożęć daleko mniej, aniżeli własna, korzyści czyni.

o) Jaśkowi Dec miał sianożęci morgów 18, Skarb takowe przed 16tu laty odebrał, a z Gromadzkich postek tylko 3 morgi sianożęci nadał.

p) Jaśko Dec młodego miał sianożęć w lesie, Skarb odebrał, a z pustek nadał, - właściciel do tego gruntu znachodzi się i o zwroczenie dopomina się.

q) Marcin Zaleski, ma sianożęć na Maniukach, która z jednej strony do Lasu Pańskiego, a drugim bokiem do pól Gromadzkich, nie tylko że zrąb na własny sianożęci Skarb mi zabrania, - ale i siana z tej sianożęci nie zbiera, gdyż Skarbowym bydłem wypasa na mej sianożęci, - więc z mej własny sianożęci, najmniejszego użytku nie pobieram.

r) Maćko Olejnik ma podobnież w tym samym miejscu sianożęć jak ad Litt. q) i tym samym sposobem co poprzednik pożytku nie ma z tej sianożęci.

s) Kaziura Krąpiec, tym samym sposobem jak ad Lit. q) i r)

t) Jaśko Majkut, także w tym samym miejscu jak ci ad Lit. q), r), s) i podobnież taki użytek jak powyższych 3 gospodarzy mają.

u) Wygon za Kromciem, dla Gminy od dawna wyznaczony, od którego Gromada podatek opłaca, Skarb odebrał, i zrobił łan któren zawiera morgów 14 w sobie i takowy zasiewa, - a pastwisko Gminie zupełnie zaprzeczył.

w) Michałowi Maliszewskiemu, któren miał w Lesie Skarbowym sianożęć, Skarb odebrał, - a z Gromadzkich pustek nadał.

x) Michał Dec miał sianożęć na Hylawie, Skarb tym samym sposobem, co ad Lit. h), j), k) odebrał.

y) Demko Bezkorowajny miał sianożęć na Hylawie, Skarb odebrał, w zapust obrócił, a inne sianożęć z pustek gromadzkich nadał.

z) Iwan Butiuk miał sianożęć, tym samym sposobem jak ad Litt. y) Skarb postąpił sobie.

ad Lit. h) Pańko Bezkorowajny miał w drugi ręce sianożęci morgów 18, Skarb odebrał, a nadał z pustek morgów 3.

Powyż wyszczególnieni Włościani Mileńskie, upraszają w pokorze Prz. C. K. Cyrkuł by raczył nam być pomocnym, żeby:

1. Wzrąb na naszych własnych sianożęciach nam był wolny.

2. Żeby Skarb za wycięcie drzewa tak na budowle, jako i na opał nam bonifikował, a

3. Sianożęci co od nas Skarb poodbierał, a chociaż inne powydzielał, na powrót zwrócił, gdyż ta mieńba nie z dobrej chęci, ale z przemusu zrobiona.

4. I pastwisko Gromadzkie za Kromciem Skarb by nam na powrót oddał, i takowe kawałki nam Skarb Mileński jak najprędzy zwrócił, i za użytek wynadgrodził,

o delegowanie Komisji Cyrkularnej jak najprędzej upraszamy. O skutku Rezolucyi raczy nas Prz. Ces. Krol. Urząd Cyrkularny przez Urząd Wójta miejscowego zawiadomić.

Milno dnia 23go Lutego 1849.

Andruch Łucyk (+)
Michał Buła (+)
Onufry Bednarz (+)
Michał Zaleski (+)
Semko Sochecki (+)
Jaśko Dec (+)
Michał Marciasz (+)
Jaśko Dec (+)
Łesko Bednarz (+)
Marcin Zając (+)
Anton Prasoła (+)
Łesko Bednarz (+)
Stach Beniszewski (+)
Marcin Zaleski (+)
Michał Marciasz (+)
Maćko Olejnik (+)
Kaziura Krąpiec (+)
Jaśko Misztal (+)
Michał Maliszewski (+)

Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Copyright ©Grupa Przyjaciół Milna. Wykonanie: Remek Paduch & Kazimierz Dajczak 2008-2018