Strona Główna ˇ Forum ˇ Zdjęcia ˇ Teksty ˇ Szukaj na stroniePoniedziałek, Października 07, 2024
Nawigacja
Portal
  Strona Główna
  Forum
  Wszystkie teksty
  Mapa serwisu

Ilustracje
  Galeria zdjęć
  Album
  Stare mapy
  Stare pieczęcie

Teksty
  Historia
  Przodkowie
  Czasy Pawlikowskich
  Czasy przedwojenne
  II wojna światowa
  Po wojnie
  Zasłużeni Milnianie
  Adolf Głowacki:
Milno - Gontowa
  Ze starych gazet

Plany zagród
  Mapka okolic Milna
  Milno - Bukowina
  Milno - Kamionka
  Milnianie alfabetycznie
  Gontowa
  Gontowianie alfabetycznie

Literatura
  papierowa
  z internetu

Linki
  Strony o Kresach
  Przydatne miejsca
  Biblioteki cyfrowe

Konktakt
  Kontakt z autorami

Na stronie
Milno na Podolu
Najnowszy użytkownik:
Karolina
serdecznie witamy.

Zarejestrowanych Użytkowników: 159
Nieaktywowany Użytkownik: 0

Użytkownicy Online:

maria 1 tydzień
Kazimierz 1 tydzień
dark 3 tygodni
EwelinaZajac 4 tygodni
zbiniud 9 tygodni
Jozef15 tygodni
WEBHELA21 tygodni
zenekt22 tygodni
sierp25 tygodni
MarianSz35 tygodni

Gości Online: 6

Twój numer IP to: 35.170.81.33

Artykuły 331
Foto Albumy 67
Zdjęcia w Albumach 1883
Wątki na Forum 47
Posty na Forum 133
Komentarzy 548
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
Zagłosuj na nas

KRESY

Artykuły: Historia
Żołnierze I wojny światowej z Milna i Gontowy
Polegli, ranni i wzięci do niewoli żołnierze armii austriackiej z wiosek Milno i Gontowa. Stara wersja listy, która nie będzie już uaktualniana.

„Galicja w dobie autonomicznej 1850-1914 „
Rolnik w Santa Catharina, syn gospodarza w województwie lwowskim ur.1870 r. Jestem rodem z Milna w parafii załozieckiej a z guberni lwowskiej. Było to w roku 1895 jak ludzie emigrowali w obce kraje do tej to Brazyli, tak i ja razem z ludźmi wyjechałem do swoich rodziców sam jeden dlatego, że w domu mojego ojca byli wielkie niedostatki,

Źródło historyczne z 1736 r.
Jedno z najstarszych źródeł historycznych o Milnie. Rok 1736. Hetman wielki koronny Józef Potocki prosi sejmik lwowski o rozstrzygnięcie, do którego województwa - wołyńskiego czy lwowskiego - mają należeć jego wsie Milno, Mszaniec, Wertełka i Ditkowce. Reszta dóbr z klucza załozieckiego była wtedy częścią ziemi lwowskiej. Natomiast Milno i wspomniane trzy wsie terytorialnie były zaliczane do Wołynia.

BUDOWA KOŚCIOŁA W MILNIE
KSIĘGA KASOWA Budowy kościoła w Milnie Pod koniec listopada 2012 roku, zadzwoniła do mnie Marysia Zaleska-Łanowa z Gliwic i obwieściła radosną nowinę: rOdnalazła się księga kasowa budowy kościoła w Milnie!r1;. Odkryto ją w trakcie remontu. Owinięta w płótno w 1978 roku przez jej ojca Jana, leżała w domowym lamusie rzeczy zapomnianych. Choć mocno zniszczona, stanowi bezcenną pamiątkę naszej kresowej przeszłości. Piętnastu lat historii, wielkiej ofiarności, olbrzymiego wysiłku i dowód przywiązania naszych ziomków do kościoła. Rzuca też nowe światło na to wspaniałe dzieło i pozwala poznać, w jakim trudzie, przy wsparciu Gontowy, wznoszono tę świątynię i tworzono mileńską parafię. Ta księga to również świadectwo poświęcenia i ciężkiej pracy księży, którzy budowę prowadzili. Myszy dobrały się gdzieś do niej, zanim znalazła się u Jana Zaleskiego. Budowę poprzedziła umowa pomiędzy Komitetem Budowy Kościoła i budowniczym Andrzejem Stawarskim, zawarta 31 maja 1908 roku. A oto podstawowe ustalenia tej umowy. Komitet w tym roku oddaje p. Andrzejowi Stawarskiemu budowę kościoła za 32 tysiące koron (16 tys. florenów) i zobowiązuje się dać: 1. Kamień do całego kościoła 2. Wapno potrzebne do całej budowy 3. Cegłę na sklepienia 4. Bierze na własną rękę materiał i wstawienie posadzki Mury całej budowy mają być metrowe. P. A. Stawarski zobowiązuje się dać podwójne drzwi w zakrystii (jedne wahadłowe), gromozwór i dach pokryć dachówką z Kołomyi. Więźba ma być sosnowa, ościeża okien rzeźbione w kamieniu, okna żelazne. Komitet zobowiązuje się dać skład na narzędzia i chatę na mieszkanie dla ludzi. Krzyż ma być ozdobny, a kula miedziana w ogniu złocona. Pan A. Stawarski ma być regularnie, aż do zakończenia budowy i zostawić 2000 koron kaucji gwarancyjnej. Balustrada na chór ma być żelazna. Milno 31 maja 1908 rok Podpisy ks. Walerian Dziunikowski Andrzej Stawarski Jan Krąpiec Józef Dec Jan Szczepanów + Józef Olejnik + Maciej Zawadzki z Gontowy (wójt)) + Wojciech Olszowski z Gontowy Księgę prowadził ksiądz Walerian Dziunikowski.

Celnicy, akuszerki i inne zawody nierolnicze z Gontowy za czasów austriackich
Ze starych ksiąg kościelnych oraz z galicyjskich schematyzmów 1803-1841 i innych źródeł

Cmentarzysko z epoki brązu w pobliżu wioski Milno
Przedstawiamy materiał ze współczesnych badań archeologicznych w Milnie w 2007 roku. Archeolodzy odkryli tam ślady osady i cmentarzyska sprzed prawie 3000 lat.

Dawni Milnianie - gumienny Błażko Myśliwiec
W roku 1841 Błażko Myśliwiec miał około 51 lat. Był już zaufanym pracownikiem mileńskiego majątku. Powierzano mu różne transporty. Jego kariera nabrała rozpędu po wielkim pożarze Bukowiny w listopadzie 1841 roku. Błażko był naocznym świadkiem i zarazem pierwszą osobą, która zdała w Medyce obszerną relację o tym nieszczęściu dziedzicowi Gwalbertowi Pawlikowskiemu i Ludwikowi Zawałkiewiczowi, plenipotentowi dóbr medyckich.

Dawni Milnianie - owczarz Hrynko Podpieniak
Inni Milnianie zapewne pomaszerowali pod konwojem przelewać krew za Najjaśniejszego Pana. Lecz pan sędzia Wincenty Körner odpowiednio "posmarował" pieniędzmi dziedzica Pawlikowskiego, i w papierach Podpieniaka znalazła się adnotacja o jakieś strasznej chorobie czy kalectwie, które na zawsze uwalniały młodego owczarza od służenia austriackiej monarchii...

Dawni Milnianie - pasiecznik Jan Bosakowski
Był uzdolnionym rzemieślnikiem - amatorem i wykonywał różne prace dla majątku, głównie bednarskie - drewniane beczki, konewki i tym podobne - a nawet przenośną toaletę do nowego aresztu. Lecz płacono mu zaledwie ułamek sumy, którą wziąłby za taką pracę zawodowy bednarz.

Dawni Milnianie - przysiężny Jaśko Zając
Jaśko Zając wspomina w protokole o swojej kryminalnej przeszłości ("byłem raz za pobicie Złodzieja w Indygacyi i Kryminałem karany"). Trafiliśmy na informację, że odsiadywał karę we Lwowie, w przerobionym na więzienie dawnym klasztorze karmelitów...

Dochody z Milna około 1814 roku
Kalkulacja dochodów Ignacego Morskiego z wiosek Milno i Gontowa, po ich wyodrębnieniu z włości załozieckiej.

Epidemia cholery w latach 1872-1873
Nazwiska 53 zmarłych z wiosek Milno i Blich

Gontowa
Opis wsi ze słownika geograficznego i materiały dodatkowe

Gontowa - opis wsi z 1884 roku
(Rys geograficzno - statystyczny złoczowskiego okręgu szkolnego)

Gontowa w starych księgach adresowych i skorowidzach
Informacje o Gontowej przepisane ze skorowidzów i książek adresowych galicyjskich z lat 1855 - 1909 i ogólnopolskich z lat 1921 - 1933

Gwara Mileńska
– Puchwalony Jezus Chrystus. A dzie Wy tak Ciotko bigniecie ? – Na wieki wieków. Ta w pole. Niese jidzenie na pułudynyk. Nasze rzno żyto na Długij i niechco si hajić przyjazdym du domu

Gwara Milna
Gwarą Milna zainteresował się prof. Karol Dejna ur. 10 listopada 1911 roku w Wielkich Borkach koło Tarnopola. Profesor K. Dejna studiował filologię polską na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. Był językoznawcą i slawistą. W pracy naukowej zajmował się dialektologią słowiańską. Był autorem ponad 100 prac naukowych

Inwentarz dóbr Milno i Gontowa 1814 rok
Jadąc z Blichu jest karczemka niezajezdna, Podlisiecka zwana, z drewna budowana w tej ściany z chrustu grodzone, gliną wylepione, reperacji potrzebujące, dach na krokwiach snopkami poszyty, około izby od stawku są Przyspy chrustem grodzone miejscami zdezelowane. Wchodząc od sieni drzwi z tarcic dębowych na biegunach z zakrętkami, komin z chrustu grodzony, gliną wylepiony nad dach wyprowadzony.

Kamienieckie pola, lasy i gaje
Dzieci od najmłodszych lat uczyły się od starszych wszystkich gospodarczych czynności. Pasąc krowy czy konie zaznajamiały się z nazwą pastwiska, lasu czy znajdujących się w pobliżu pól.

Kościół w Milnie
Historia kościoła i parafii rzymsko-katolickiej pod wezwaniem Świętego Jana Chrzciciela w Milnie.

Kronika kryminalna z Milna
Przestępstwa w Milnie - informacje z dawnej prasy, z ksiąg kościelnych i z archiwum rodu Pawlikowskich. Uaktualnione 5 czerwca 2016 r.

Kronika kryminalna z Milna - ks. Adam Wróbel
4 wycinki prasowe z 1927 roku

Kronika wypadków
Nieszczęśliwe wypadki w Milnie - informacje z dawnej prasy, z ksiąg kościelnych i z archiwum rodu Pawlikowskich. Uaktualnione 5 czerwca 2016 r.

Księża z Milna
Kapłani rzymsko-katoliccy, sprawujący posługę duszpasterską w Milnie w latach 1900-1945.

Milno
Historia i materiały dodatkowe

Milno - opis wsi z 1884 roku
(Rys geograficzno - statystyczny złoczowskiego okręgu szkolnego)

Milno - wielka wieś z pogranicza wołyńsko-podolskiego
Największa w skali powiatu zborowskiego, jedna z większych wsi województwa tarnopolskiego, liczyła w 1939 r. ok. 800 rodzin i ponad 3000 mieszkańców

Milno - zawsze nam bliskie
Milnianie nie byli nam sąsiadami zza miedzy. Dzieliła nas szeroka dolina Seretu, aby dojechać do Milna trzeba było wspiąć się na wyniosły garb Wysokiej Góry, zjechać przez sady Starego Miasta do załozieckiej grobli i dalej przez rynek Nowego Miasta, drogą główną dojechać do folwarku Bródek, skąd dalej mroczną doliną rzeczki Huk nieco pod górkę do przysiółków Milna

Milno w archiwaliach dóbr załozieckich
W czerwcu 1694 roku zapisano w księdze sądowej załozieckiej o jakimś sporze między trzema mieszkańcami Milna i Blichu. Bracia rodzeni Jacko i Demko Jurczenko z jednej strony, a Demko Woliniec z drugiej strony, "obywatele wsi Milna i Blichu", stanęli przed obliczem ówczesnego gubernatora zamku załozieckiego, pana Franciszka Zublewicza, który miał ich rozsądzić.

Milno w starych księgach adresowych i skorowidzach
Informacje o Milnie przepisane ze skorowidzów i książek adresowych galicyjskich z lat 1855 - 1909 i ogólnopolskich z lat 1921 - 1933.

Milno w XX w.
Tragiczny rok dla Milna, 1944 r. zakończył dzieje wsi następującym bilansem strat ludności: na Bukowinie zginęło - 22 osoby, na Kamionce - 9 osób, w Gontowej - 19 osób.

Opisanie granic Milna 1787
Protokoły sypania kopców granicznych w Milnie

Pamięć o zmarłych przodkach
„Mamy Święto Zmarłych w dzień listopadowy Przy grobach najbliższych pochylimy głowy Wtedy każdy człowiek choć na trochę wróci Do tych , co odeszli, chwilę się zasmuci "

Pasieczyska dworskie w Milnie w 1814r
W1814 roku do Dworu Mileńskiego należały cztery Pasieczyska: Na Halawie, w Głuchym Gaju,Na Czarnego nad Podliskami i W Lipniku czyli w Lasku Drańcza górna.

Przydrożne krzyże i kapliczki.
...Na Kamionce na Wygonie przy Załozieckim Gościńcu stała Figura Matki Bożej. Postawiono ją w miejscu gdzie ludzie idąc po drzewo do lasu zostały napadnięci przez wilki.

Rzemieślnicy, akuszerki i inne zawody nierolnicze z Milna za czasów austriackich
Ze starych ksiąg kościelnych parafii rzymsko-katolickiej w Załoźcach i innych źródeł

Sebastian Krompiec z Milna
Wiejski znachor i społecznik. List księdza wikariusza z Załoziec z 1870 r. do śląskiej gazety.

Statystyki zgonów w Milnie w latach 1885-1890
Zestawienie danych z rzymskokatolickich ksiąg kościelnych parafii Załoźce z lat 1885-1890.

Statystyki zgonów w wiosce Gontowa w latach 1885-1890
Zestawienie danych z rzymskokatolickich ksiąg kościelnych parafii Załoźce z lat 1885-1890

Szkoła i nauczyciele z Gontowy
Wiejska szkoła i nauczyciele z Gontowy w latach 1924-1939.

Szkoły i nauczyciele z Milna
Wiejskie szkoły i nauczyciele z Milna w latach 1826-1939.

Uczniowie szkół średnich urodzeni w Milnie
Informacje z dawnych sprawozdań szkolnych z czasów austriackich i przedwojennych

Wójtowie Milna
Odnalezione w różnych źródłach nazwiska 13 dawnych wójtów Milna i 3 wójtów Gontowy.

Zdjęcia z I wojny światowej - Gontowa
Okolice Kamienieckiej Dębiny, 4 zdjęcia.
Copyright ©Grupa Przyjaciół Milna. Wykonanie: Remek Paduch & Kazimierz Dajczak 2008-2018